• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Jedna firma sama nie podbije kosmosu". Nie ma znaczenia, że czy jest prywatna, czy państwowa

"Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie" Odtwórz: "Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie"
"Nie nazwałbym tego katastrofą. Raczej powiedziałbym, że to kolejne wyzwanie" "Źródło: tvn24"

W piątek rozbił się statek kosmiczny firmy Virgin Galactic miliardera Richarda Bransona. - To nie możliwe, aby jedna firma, nawet inwestująca miliardy, sama podbiła kosmos - uważa prof. Tadeusz Uhl z AGH. - Musimy poczekać na rozwój technologii - dodaje.

Prof. Tadeusz Uhl z katedry robotyki i mechatroniki AGH przypomina, że zdobywanie kosmosu jest trudne i złożone. - Nie zależy to tylko od techniki, ale też od czynników ekonomicznych. Mamy obecnie trend, aby zdobywać kosmos i sprowadzać stamtąd minerały, to tak zwany space mining. A więc te załogowe loty, to wstęp do większych misji, które mają pomóc nam żyć na ziemi - mówi prof. Uhl.

Praca nad technologią

Profesor twierdzi, że czeka nas wiele pracy, aby zdobywać kosmos. - Zostało wiele do zrobienia, bo są to projekty bardzo złożone i interdyscyplinarne. To nie możliwe, aby jedna firma, nawet inwestująca miliardy, zrobiła sama coś takiego. Musimy jeszcze z tym chwilę poczekać na rozwój technologii związanych z bezpieczeństwem - uważa prof. Uhl.

Naukowiec przypomina, że prace nad technologią zwiększającą bezpieczeństwo lotów w kosmos mają wiele poziomów.

- Tam, gdzie latają ludzie, technologie muszą być na najwyższym poziomie, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest zminimalizowane. To wymaga bardzo dużej ilości badań związanych z materiałami, informatyką i elektroniką - twierdzi prof. Uhl.

Prywatne firmy

Prof. Uhl twierdzi, że zastąpienie prywatnymi koncernami tych wielkich państwowych organizujących loty w kosmos jest dobrą drogą.

- Amerykanie stworzyli rynek dla tego typu przedsięwzięć, które realizują firmy prywatne. Przez to powstała konkurencja i uzyskano efekt ekonomiczny. W takich projektach są ustalone procedury. Nie ma znaczenia, że dany kontrakt wykonuje firma prywatna - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane