• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jedli złotego i akcje łyżkami

Jedli złotego i akcje łyżkami
Foto: sxc.hu Foto: Kupowali złotego, a za niego akcje

Stanowczość liderów G20 podczas weekendowego spotkania w Szkocji przełożyła się na zachowanie inwestorów w poniedziałek. W dobrym nastroju przystąpili oni do skupowania walut i akcji krajów rozwijających się. Dzięki temu mocno zyskał złoty i akcje polskich spółek

Przywódcy G20 deklarowali podczas spotkania w szkockim St. Andrews, że nadal będą starali się trzymać sektor finansowy pod lupą i rozsądnie stymulować wzrost gospodarczy pakietami stymulacyjnymi. Te zapowiedzi najwyraźniej spodobały się inwestorom, bo podczas poniedziałkowej sesji bardzo łaskawym okiem spoglądali na uznawane za dość ryzykowne rynki wschodzące. A zyskiwały na tym polskie akcje i waluta.

Całkiem niezła akcja

WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 3,61 proc. i wyniósł 2358,84 pkt. WIG wzrósł o 3,01 proc. i wyniósł 39683,10 pkt przy bardzo wysokich obrotach sięgających prawie 1,9 mld zł.
- Obradujący w weekend ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy najbardziej rozwiniętych państw G20, skutecznie osłabili dolara i podtrzymali hossę na rynkach akcji i surowców deklarując utrzymanie programów stymulujących gospodarkę, dopóki nie pojawią się trwałe oznaki ożywienia. Dopóki pieniądze będą płynąć, rynkom nic złego nie grozi - tłumaczył wzrosty po zamknięciu sesji Roman Przasnyski, analityk Gold Finance.

Tomasz Leśniewski, analityk DM BZWBK, choć nie wyklucza dalszych wzrostów, to zwraca uwagę, że atmosferę w Warszawie mogą popsuć wtorkowe wyniki spółek. - Wyniki za III kwartał poda Agora, Cyfrowy Polsat, oraz Pekao. Złe wyniki, odbiegające od oczekiwań na pewno będą mocno karane - przypomina analityk. - Dobre nie muszą przynosić spektakularnych wzrostów, niemniej ceny powinny być utrzymywane. Możliwy jest też scenariusz z realizacją zysków - dodaje.

Złoty w blasku optymizmu

Na rynku złotego mamy dosyć pozytywną sytuację, przebiliśmy poziom 4,22 za euro, istotny ze względu na analizę techniczną. Przebicie tego poziomu daje szansę na umocnienie się złotego w ciągu najbliższych dni do poziomu 4,18 za euro

karewiczo złotym

Poniedziałkowym wzrostom na giełdzie towarzyszył też wzrost wartości złotego. Nasza waluta odrobiła do euro ponad pięć groszy, co było jednym z większych ostatnio dziennych wzrostów. Europejska waluta potaniała do 4,18 zł. Podobnie było z dolarem i frankiem. Ten pierwszy kosztował 2,79 zł - aż o 6,5 grosza mniej, a drugi - 2,77 zł, czyli o 3,5 grosza mniej.
- Na rynku złotego mamy dosyć pozytywną sytuację, przebiliśmy poziom 4,22 za euro, istotny ze względu na analizę techniczną. Przebicie tego poziomu daje szansę na umocnienie się złotego w ciągu najbliższych dni do poziomu 4,18 za euro - podsumował walutową sesję analityk banku Citi Handlowy Michał Karewicz. Podkreśla, że umacnianiu złotego sprzyja jak zwykle osłabienie się dolara do euro. Amerykańska waluta przeważnie traci, gdy rośnie apetyt na ryzyko.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane