• rozwiń
  • WIG20 2219.39 -0.47%
  • WIG30 2521.54 -0.39%
  • WIG 58611.74 -0.41%
  • sWIG80 11590.79 -0.12%
  • mWIG40 3785.55 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:56

Dostosuj

"Jeden podpis wystarczy na mieszkanie za złotówkę"

"Jeden podpis wystarczy na mieszkanie za złotówkę"
Foto: TVN24 Foto: Notariusze: jeden podpis wystarczyło

- Pod aktem notarialnym ws. nabycia przez lokatora mieszkania za symboliczną złotówkę wystarczy podpis jednego pełnomocnika spółdzielni - zapewnia Rada Izby Notarialnej w Warszawie. Wcześniej pojawiały się wątpliwości, czy uwłaszczenie się lokatorów na podstawie aktu z jednym podpisem jest legalne.

Art. 96.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Art. 99.

§ 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
§2. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

kodeks o mieszkaniu

W ubiegłym tygodniu "dziennik Gazeta Prawna", a za nią inne media pisały, że akty notarialne z jednym podpisem będące podstawą do wykupu mieszkania za symboliczną złotówkę mogą być nieważne, gdyż Prawo spółdzielcze wymaga co najmniej dwóch podpisów.

Izba Rady Notarialnej w Warszawie podkreśliła w poniedziałkowym komunikacie, że taka teza "jest nieprawdziwa i nie ma żadnych racjonalnych podstaw".

"Spółdzielnia mieszkaniowa może być reprezentowana przy umowach dotyczących tzw. przewłaszczeń lokali na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przez jednego pełnomocnika, ustanawianego przez właściwą reprezentację spółdzielni w formie przewidzianej dla czynności głównej, czyli w formie aktu notarialnego" - napisali notariusze. Zaznaczyli, że wynika to wprost z art. 96 i art.99 Kodeksu cywilnego.

Skąd się wzięło mieszkanie za złotówkę?

Wykup mieszkań za symboliczną złotówkę wprowadzony został na mocy ustawy z lipca 2007 roku. Osoby mające lokale spółdzielcze mogły przekształcać je we własność uwzględniając jedynie cenę budowy, a nie cenę rynkową. Powodowało to, że koszt wykupu lokali, zwykle wybudowanych wiele lat wcześniej i mocno zużytych, był bardzo niski.

W wyroku z 17 grudnia 2008 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o wykupie mieszkań za złotówkę są niekonstytucyjne i przestaną obowiązywać z końcem 2009 roku. W grudniu tego samego roku Sejm uchwalił jednak nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która daje spółdzielcom takie same prawa nabycia lokalu na własność, jakie mieli do tej pory dotychczas.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane