• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Jeden kandydat do NBP z kontrasygnatą, drugi bez

Jeden kandydat do NBP z kontrasygnatą, drugi bez
Foto: TVN24 Foto: Premier poparł kandydaturę Wiesiołka na stanowisko wiceszefa NBP

Premier Donald Tusk poparł kandydaturę Piotra Wiesiołka na wiceszefa Narodowego Banku Polskiego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. To jedna z dwóch osób wskazanych przez prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Bankowi brakuje dwóch wiceprezesów.

"Premier Donald Tusk kontrasygnował wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka, w którym szef banku centralnego rekomendował kandydaturę Piotra Wiesiołka na stanowisko wiceprezesa NBP" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Drugim kandydatem na stanowisko wiceszefa NBP zgłoszonym przez Skrzypka był Witold Koziński. Brak oficjalnej informacji o kontrasygnacie tej kandydatury, co najwyraźniej świadczy o obiekcjach premiera wobec Kozińskiego.

Zdekompletowany zarząd NBP

W styczniu dwaj dotychczasowi wiceprezesi NBP Krzysztof Rybiński i Jerzy Pruski podali się do dymisji. Rybiński nie poinformował o przyczynach rezygnacji, natomiast Pruski w swoim oświadczeniu napisał, że decyzja ta wynikała "z braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania jego funkcji".

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów banku. Obecnie zarząd (oprócz prezesa) składa się z 6 członków, żaden z nich nie jest jednak w randze wiceprezesa.

Członków zarządu banku na wniosek prezesa NBP powołuje i odwołuje prezydent.

mwr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane