• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jazda na gazie rekordowo tania

Jazda na gazie rekordowo tania
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Instalacja LPG coraz bardziej opłacalna

Gaz LPG najtańszy od pięciu lat. Jak sprawdziło TVN CNBC Biznes, w Rzeszowie cena tego paliwa spadła nawet do 1,32 zł za litr. Od jesieni natomiast LPG potaniał o złotówkę. Z kolei cena litra benzyny, za sprawą m.in. drożejącej ropy i nadchodzących wakacji, zbliża się do 5 zł.

Powodem spadku cen gazu jest przede wszystkim niższy popyt na surowiec, bo zapowiedzi podwyżki akcyzy na to paliwo sprawiły, ze liczba nowych instalacji była ostatnio niewielka. Polacy woleli się raczej przesiadać na samochody z napędem diesla zwłaszcza, że rząd przebąkuje od czasu do czasu o podwyżce akcyzy na to LPG. Tymczasem wiele krajów rozwiniętych, ze względu na niższą o jedną piątą emisję dwutlenku węgla do atmosfery promuje wśród kierowców gaz LPG i CNG. W zeszłym roku rząd Włoch wydal na ten cel ponad 50 mln euro.

Dwa miliony butli na drogach

Tak, czy inaczej Polska ma drugie miejsce na świecie po Korei Południowej pod względem liczby instalacji. Po naszych ulicach jeździ dwa miliony aut napędzanych w ten sposób. Ich kierowcy mają teraz powód do radości.

Instalacja LPG najbardziej opłaca się w starych samochodach. Do czternastoletniego auta kosztuje poniżej dwóch tysięcy złotych. Do nowoczesnego samochodu będzie kosztowała dwa-trzy razy więcej z tym, że jest problem taki, że większość producentów sprzedających w Polsce auta wyklucza możliwość instalowania gazu bez utraty gwarancji.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane