• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Jazda A4 ma być droższa

Jazda A4 ma być droższa
Foto: TVN24 Foto: Chca podnieść opłaty na A4

Od marca tego roku stawka za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków ma wzrosnąć o złotówkę na każdej bramce i wynosić 18 zł za cały odcinek - zakłada zarządzająca drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

Wniosek w tej sprawie firma skierowała do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przedstawiciele spółki podkreślają, że stawka za przejazd ok. 60-kilometrowym odcinkiem nie była zmieniana od ponad dwóch lat. Poprzednio cena wzrosła w grudniu 2009 r.

- Zwróciliśmy się do GDDKiA o akceptację wyższej o 1 zł (0,81 zł plus VAT) stawki opłaty za przejazd pojazdów kategorii pierwszej, wymienionych w taryfie nr 1. Oznacza to, że kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą za przejazd przez każdą bramkę 9 zł zamiast dotychczasowych 8 zł - potwierdził rzecznik spółki, Rafał Czechowski. Według spółki, nie ma podstaw, aby Dyrekcja nie zaakceptowała propozycji firmy.

Żadna podwyżka nie jest dla kierowców dobrą informacją, dlatego przed rokiem postanowiliśmy finansować wyższy podatek VAT z własnych środków i utrzymaliśmy opłaty na niezmienionym poziomie.

Czechowski

Stawki opłat za przejazd pojazdów ciężarowych i autobusów (taryfa 2) mają pozostać na dotychczasowym poziomie.

Nie podnieśli. A mogli

Przedstawiciele SAM podkreślają, że przed rokiem firma - jako jedyny zarządca płatnej drogi w Polsce - nie podniosła opłat, mimo wprowadzenia wyższej stawki podatku VAT. - Żadna podwyżka nie jest dla kierowców dobrą informacją, dlatego przed rokiem postanowiliśmy finansować wyższy podatek VAT z własnych środków i utrzymaliśmy opłaty na niezmienionym poziomie - powiedział Czechowski.

Jego zdaniem, o konieczności aktualizacji stawek decyduje m.in. spadek liczby samochodów ciężarowych na autostradzie, w związku z likwidacją winiet i wprowadzeniem od 1 lipca 2011 roku rzeczywistego poboru opłat dla tej kategorii pojazdów. Inne argumenty to rosnące koszty utrzymania autostrady i zwiększony zakres inwestycji.

Płatnym, 61-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem średnio jeździ ok. 30 tys. samochodów na dobę. W szczycie, przypadającym w długie weekendy czy wakacje, jest to grubo powyżej 40 tys. aut na dobę. Obecnie za przejazd całym odcinkiem kierowcy aut osobowych płacą 16 zł.

Zarządzająca drogą spółka SAM należy do giełdowej firmy Stalexport Autostrady SA.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane