• rozwiń
  • WIG20 2205.31 +0.57%
  • WIG30 2506.09 +0.54%
  • WIG 58235.97 +0.44%
  • sWIG80 11645.33 +0.58%
  • mWIG40 3809.06 +0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:16

Dostosuj

Japonii zagraża miłość do jena

Japonii zagraża miłość do jena
Foto: TVN24 Foto: Jen przez dwa lata umocnił się o prawie 25 proc. do dolara

Rząd Japonii zapowiada możliwość interwencji z powodu mocnego jena. Japoński minister do spraw strategii powiedział, że rząd w Tokio zgodził się co do podjęcia działań w tej sprawie. Jen w ubiegłym tygodniu umocnił się do najwyższego poziomu wobec dolara od 14 lat.

Szef banku centralnego w Tokio powiedział z kolei, że ostatnie wahania kursowe były nadmierne, jednak odmówił odwołania się do konkretnych wartości.

Szef Banku Japonii zobowiązał się jednocześnie do stanowczych działań mających na celu stabilizację na rynkach finansowych.

Najnowsze dane o produkcji przemysłowej pokazały, że mocny jen jest kulą u nogi japońskich eksporterów - bo produkcja wzrosła w październiku wobec września tylko o pół procent. To właśnie sprzedaż za granicę uważana jest za motor, który ma pociągnąć w górę japońską gospodarkę.

Jen mocniejszy a produkcja słabsza

Wyniki japońskiego przemysłu okazały się gorsze od oczekiwań. Japońska produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 0,5 procent wobec września, podczas gdy analitycy spodziewali się 2,5 procent na plusie. We wrześniu produkcja była o 2,1 procent nad kreską.

Eksperci spodziewają się teraz, że rząd w Tokio przedstawi plan przeciwdziałania mocnemu jenowi w nowym programie ożywienia gospodarki. Światełkiem w tunelu mogą okazać się prognozy japońskich przedsiębiorców. Spodziewają się oni, że w listopadzie produkcja przemysłu wzrośnie o 3,3 procent miesiąc do miesiąca. W grudniu wzrost ma wyhamować do 1 procenta.

Jen gwałtownie umacnia się do dolara od połowy 2007 roku, kiedy to płacono jeszcze ponad 122 jeny za dolara. Obecnie dolar kosztuje 86 jenów. To poziom bliski rekordu z początku drugiej połowy lat 90. W ciągu roku japońska waluta umocniła się o ponad 7 proc.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane