• rozwiń

Temat: Rosja

Japonia zaostrza sankcje na Rosję. "To niemiłe i groźne"

Foto: PAP/EPA Foto: Premier Japonii ma wkrótce zatwierdzić nowe sankcje na Rosję

Plany nałożenia przez Japonię sankcji na naszych obywateli są "niemiłe" i mogą zaszkodzić dwustronnym relacjom - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W poniedziałek Tokio zapowiedziało zamrożenie aktywów osób związanych z destabilizacją sytuacji na Ukrainie.

- Wprowadzenie przez Tokio nowych sankcji na Rosję... nieuchronnie zagraża naszym dwustronnym stosunkom - stwierdził rosyjski szef dyplomacji w oświadczeniu.

Po zawieszeniu rozmów - amrożenie kont

W ten sposób odniósł się do poniedziałkowej zapowiedzi japońskiego rządu. - Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wprowadzimy nowe sankcje - powiedział rzecznik rządu Yoshihide Suga. - Po pierwsze zamrożone zostaną aktywa osób biorących udział w aneksji Krymu i odpowiedzialnych za destabilizację sytuacji na Ukrainie. Po drugie nasz kraj będzie realizować swoje nowe projekty w Rosji, zgodnie z polityką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i podobnie jak Unia Europejska. Po trzecie, ponieważ Japonia nie uznaje Krymu jako części Rosji, nie będzie żadnych ograniczeń na import towarów stamtąd.

W związku z marcową aneksją Krymu Japonia nałożyła na Rosję ograniczone sankcje polegające głównie na zakazach wizowych wobec 23 osób. Zawieszono też niektóre rozmowy dwustronne na linii Tokio-Moskwa.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane