• rozwiń

Japonia wraca do gry

Japonia wraca do gry
Foto: sxc.hu Foto: Japońska gospodarka zaczyna przyspieszać?

Większy eksport, a co za tym idzie wzrastająca produkcja - wygląda, że poprawia się sytuacja japońskiej gospodarki. Produkcja w fabrykach Kraju Kwitnącej Wiśni w czerwcu wzrosła o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca - podaje BBC.

W okresie od kwietnia do czerwca produkcja wzrosła w sumie o 8,3 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2009 roku. Był to największy od 1953 roku wzrost kwartał do kwartału.

Jednak mimo wysokich wzrostów, produkcja w fabrykach jest nadal niższa niż w tym samym okresie rok temu.

Jeszcze nie koniec kryzysu, ale...

Niestety, inne wskaźniki pokazują, że gospodarka Japonii nadal potrzebuje wiele czasu, by nadrobić straty spowodowane kryzysem. Między innymi w zeszłym miesiącu o kolejne 3 proc. spadł poziom wydatków na konsumpcję. Tym samym sprzedaż detaliczna była niższa niż w czerwcu 2008 roku.

Jednak zdaniem analityków, widać już znaki wychodzenia gospodarki Japonii z recesji, szczególnie przez wzrastający eksport. Nawet japoński bank centralny, mimo niższych od oczekiwanych prognoz ekonomicznych, ogłosił na początku lipca, że gospodarka kraju "przestała się pogarszać".

Bank Japonii oczekuje, że gospodarka kraju skurczy się do marca 2010 roku o 3,4 proc (poprzednio sądzono, że będzie to 3,1 proc. na minusie).

sm/sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane