• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Japonia w objęciach recesji

Japonia w objęciach recesji
Foto: EPA Foto: Nastroje społeczne w Japonii już wkrótce się pogorszą - uważają analitycy i mówią o recesji.

Japońska gospodarka po raz pierwszy od siedmiu lat znalazła się w recesji - poinformował tamtejszy szef resortu gospodarki. Światowy kryzys powoduje, że zapotrzebowanie na japońskie towary znacząco spada.

Informacje o recesji w Japonii podał minister gospodarki Kaoru Yosano. - Japońska gospodarka po raz pierwszy od siedmiu lat formalnie znalazła się w stanie recesji - zakomunikował Yosano i dodał, że tendencje spadkowe utrzymają się przez dłuższy czas.

Spada popyt, spadają nastroje

Jak wynika z oficjalnych analiz, w drugim i trzecim kwartale wartość produktu krajowego brutto Japonii była ujemna. W trzecim kwartale, czyli od lipca do września, wyniosła minus 3,7 procent.

Japońscy analitycy mówią o zbliżającym się pogorszeniu nastrojów społecznych, będących reakcją na recesję. Zdaniem ekonomistów, kryzys w gospodarce spowodowany jest głównie spadkiem popytu na japońskie towary w innych krajach, także przeżywających kłopoty finansowe.

A giełda w górę

Mimo ogłoszenia technicznej recesji w Japonii, na tokijskiej giełdzie w poniedziałek wzrosła wartość akcji. Indeks Nikkei 225 na zamknięciu w poniedziałek zyskał 0,71 procent. Indeks Topix natomiast wzrósł o 0,42 procent.

Zdaniem miejscowych analityków wzrost wynikał ze spekulacyjnych zakupów akcji przez inwestorów oraz aprecjacji dolara amerykańskiego wobec japońskiego jena. Na otwarciu wartość obu indeksów spadała.

Podobnie w stanie recesji w Azji - informuje agencja Reutera - znajduje się Hongkong i Singapur.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane