• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Japonia

Japonia rośnie wolniej niż się spodziewano. Ale teraz przyśpieszy?

Foto: EPA Foto: Politycy partii rządzącej podczas jednego z głosowań w parlamencie

Japonia skorygowała dane o swoim wzrości gospodarczym w III kw. br. Początkowo podawano, że wyniósł on 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym. Teraz okazło się, że było to zaledwie 0,3 proc. ze względu na większy od oczekiwanego spadek inwestycji sektora prywatnego.

Zrewidowany wynik z III kwartału oznacza, że wzrost PKB w ujęciu rocznym wyniósł 1,1 proc., a nie 1,9 proc. jak podawano w pierwszym odczycie.

To zła wiadomość dla japońskiego rządu, który za wszelką cenę próbuje pchnąć kraj z powrotem na ścieżkę szybkiego wzrostu po latach stagnacji. Mają w tym pomóc szeroko zakrojone działanie i reformy gospodarcze.

Będzie lepiej?

Mimo rewizji danych z III kwartału, analitycy oceniają, że w kolejnych kwartałach rządowa polityka przyniesie efekty i gospodarka przyśpieszy.

- Już teraz widać oznaki ożywienia w eksporcie i wydatkach kapitałowych, więc nie jestem pesymistą co do przyszłości - ocenia w rozmowie z BBC News Yasuo Yamamoto, starszy ekonomista z Mizuho Research Institute w Tokio. - Wzrost powinien przyśpieszyć z powrotem w czwartym kwartale. Wtedy, ze względu na zapowiedzianą na przyszły rok podwyżką podatku od sprzedaży, powinien wzrosnąć popyt krajowy - dodaje.

W październiku premier Shinzo Abe zapowiedział, że od 1 kwietnia 2014 r. podatek ten wzrośnie z 5 do 8 proc. Ta podwyżka ma pomóc w zmniejszenia zadłużenia Japonii, które wynosi teraz ponad 230 proc. PKB.

Z drugiej strony wyższy podatek może ograniczyć wydatki. By zrównoważyć to zjawisko, Abe zamierza wesprzeć gospodarkę gigantycznym pakietem stymulacyjnym wartym ok. 5,5 bln jenów (ok. 54 mld dol.). Rząd zaakceptował go w ubiegłym tygodniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane