• rozwiń

Japonia pogrąża się w długach

Japonia pogrąża się w długach
Foto: EPA Foto: Według MFW, Japonia w 2014 roku będzie najbardziej zadłużonym państwem na świecie

Agencja Standard and Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu Japonii ze stabilnej do negatywnej. Analitycy S&P argumentują to posunięcie coraz mniejszą elastycznością fiskalną Japonii oraz wolniejszą od spodziewanej konsolidacją finansów publicznych.

Sam rating pozostał niezmieniony - długoterminowy wciąż wynosi AA, a w krótkiej perspektywie A1+.

Agencja podkreśliła jednak, że jego obniżenie może być następnym krokiem, jeśli władze nie wprowadzą dyscypliny budżetowej i nie spróbują ograniczyć zagrożenia deflacją. Według Stanadard and Poor's, deficyt budżetowy Japonii, za kończący się w marcu rok fiskalny, należy do najwyższych wśród krajów o tym samym ratingu.

Rząd Japonii przyjął w grudniu plan budżetowy na nowy rok fiskalny, w którym zakłada, że dług publiczny wzrośnie do rekordowej wysokości 484 miliardów dolarów. Planuje także zwiększyć zadłużenie. S&P obawia się, że dług drugiej największej gospodarki świata może zbliżyć się do poziomu 200 proc. PKB. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2014 roku dług publiczny Japonii osiągnie 246 proc. PKB. Będzie więc ona najbardziej zadłużonym państwem świata.

ram /k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane