• rozwiń
  • WIG20 2292.75 -0.78%
  • WIG30 2609.71 -0.69%
  • WIG 58574.87 -0.64%
  • sWIG80 10820.68 -0.13%
  • mWIG40 4062.31 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:52

Dostosuj

Japonia nacjonalizuje właściciela Fukushimy

Japonia nacjonalizuje właściciela Fukushimy
Foto: Digital Globe/wikpedia.org Foto: Reaktor w Fukushimie zmusił do ucieczki dziesiątki tysięcy ludzi

Japońska spółka energetyczna Tepco, do której należy uszkodzona przez ubiegłoroczną katastrofę sejsmiczną elektrownia atomowa Fukushima I, zostanie upaństwowiona.

Rząd Japonii zatwierdził w środę przyznanie Tepco żądanej pomocy kapitałowej w wysokości biliona jenów (9,6 mld dolarów), co ma zapobiec jej bankructwu w następstwie konieczności wypłacenia znacznych odszkodowań. Jednocześnie skarb państwa przejmie w Tepco ponad połowę udziałów.

Według ministra gospodarki Yukio Edano realizacja tego planu finansowego została rozłożona na 10 lat. Wypłata środków z państwowego funduszu odszkodowawczego rozpocznie się po czerwcowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Tepco.

11 marca 2011 roku połączone z tsunami silne trzęsienie ziemi spowodowało uszkodzenie czterech spośród ośmiu bloków reaktorowych elektrowni Fukushima I. Była to największa katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku. W konsekwencji tego wydarzenia w ciągu ubiegłych 14 miesięcy wyłączono wszystkie funkcjonujące w Japonii siłownie nuklearne, by dokonać ich szczegółowego przeglądu. Wznowią one pracę nie wcześniej niż wiosną przyszłego roku i to mimo zapowiedzi prawdopodobnego kryzysu energetycznego, który może przez to nawiedzić część kraju.

adso\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane