• rozwiń

Japonia idzie w ślady Europy. Są kolejne sankcje wobec Rosji

Japonia idzie w ślady Europy. Są kolejne sankcje wobec Rosji
Foto: Flickr/Il conte di Luna (CC-BY-SA) Foto: Japonia nakłada kolejne sankcje na Rosję

Japonia poinformowała w środę o nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję z powodu jej zaangażowania w konflikt na Ukrainie. Nowe sankcje obejmują zakaz emisji papierów wartościowych w Japonii przez niektóre rosyjskie banki i działania mające zapobiec dostawom do Rosji broni i sprzętu - podał szef gabinetu premiera Japonii Yoshihide Suga.

Suga zaznaczył jednak, że nie dokonano zmian w polityce Japonii polegającej na utrzymaniu dialogu z Moskwą.

Kolejny krok

Jak przypomina Reuters, Japonia nałożyła sankcje na Rosję po marcowej aneksji Krymu. Były one jednak lżejsze niż te zastosowane przez Unię Europejską i USA. Wszystko z powodu polityka japońskiego rządu, który chciał utrzymania silniejszych więzi gospodarczych i energetycznych z Rosją.

- Będzie w bliskim kontakcie z innymi krajami G7 w poszukiwaniu pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania sytuacji na Ukrainie - podkreślił Suga na konferencji prasowej.

Szybka reakcja

W reakcji na decyzję Japonii rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło "rozczarowanie" i nazwało nowe sankcje "nieprzyjaznym krokiem".

"Oceniamy to jako nieprzyjazny krok i dowód na niezdolność Japonii do utrzymania niezależnej polityki zagranicznej" - głosi oświadczenie ministerstwa.

Trzeci raz

To już trzecia runda sankcji nałożonych przez Japonię na Rosję w związku z rolą tego kraju w kryzysie ukraińskim. Pierwsze sankcje - polegające m.in. na wydaniu zakazu wizowego wobec 23 obywateli Rosji - ogłoszono pod kwietnia w reakcji na anektowanie przez Rosjan należącego do Ukrainy Krymu. Kolejne restrykcje wprowadzono w sierpniu wobec osób zamieszanych w aneksję tego półwyspu i

destabilizowanie Ukrainy. Na liście znalazło się 40 ludzi, w tym były ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz, samozwańczy przywódca Krymu Siergiej Aksjonow i przedstawiciele władz samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy.

Od początku ukraińskiego konfliktu Japonia znajduje się w trudnej sytuacji. Rząd premiera Abego od dojścia do władzy w grudniu 2012 roku czynił wszystko, by umocnić stosunki z Rosją - jednym z głównych dostawców gazu na Wyspy Japońskie (10 proc.). W ciągu półtora roku Abe spotkał się z Putinem pięć razy.

Unijne sankcje

12 września UE zaostrzyła sankcje wobec Rosji. Restrykcjami wizowymi i finansowymi objęto kolejne 24 osoby, w tym członków parlamentu. Unia ograniczyła też dostęp do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym.

Rozszerzenie czarnej listy oznacza, że unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z kryzysem ukraińskim dotyczą już 119 osób. UE zamroziła także wcześniej aktywa 23 spółek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane