• rozwiń

Japonia: eksport spadł o połowę

Fatalne dane z japońskiej gospodarki: eksport tego kraju spadł w styczniu o niemal połowę w porównaniu do stycznia 2008 roku, zwiększając deficyt handlowy Japonii do największych rozmiarów w historii. Załamanie eksportu pogrąża japońską gospodarkę w najgłębszej recesji od 35 lat.

Styczniowy spadek eksportu o blisko 46 procent był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Fatalne wyniki wiążą się między innymi z silnym spadkiem zapotrzebowania na japońskie produkty w Chinach.

Spadek eksportu japońskich producentów samochodów (r/r):

Toyota - spadek o 57.1%

Honda - spadek 46.3%

Nissan - spadek 62.1%

Mitsubishi - spadek 77.4%

Mazda - spadek 72.1%

Suzuki - spadek 56.1%

Japoński eksport w styczniu 2009

Zamówienia z Państwa Środka spadły w ostatnim miesiącu o 45 procent. Załamanie przeżywa również import - Japonia kupiła w styczniu o 32 procent mniej zagranicznych produktów niż miesiąc wcześniej. Deficyt handlu zagranicznego Kraju Kwitnącej Wiśni wyniósł w styczniu 9,9 miliarda dolarów.

Do spowolnienia obrotów przyczyniły się częściowo azjatyckie obchody Nowego Roku, które na kilka dni wstrzymały handel w regionie. Głównym czynnikiem jest jednak spadek globalnego popytu na sprzęt elektroniczny i i nne towary konsumpcyjne, które stanowią dużą część japońskiego eksportu. Mocno spadł też eksport japońskich samochodów.

Szczególnie dotkliwy okazał się spadek eksportu do Stanów Zjednoczonych - o 53 procent. Nieco mniejszy, ale również wysoki, dotknął kierunek europejski: kraje Unii Europejskiej sprowadziły o 46 procent mniej japońskich towarów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane