• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Japończycy kupią od nas... brudne powietrze

Japończycy kupią od nas... brudne powietrze

W czasie wrzawy o globalne ocieplenie i nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i jej kopalni "Borynia" udało się sprzedać Japończykom przeklinany przez ekologów dwutlenek węgla - pisze "Polska Dziennik Zachodni".

Metan z kopalni "Borynia" przeliczany jest na dwutlenek węgla, którego emisję trzeba obniżać. Kupili go Japończycy, co pozwala im się wywiązać z zobowiązań przyjętych w Kioto. Mają świetny przelicznik: 1 tona metanu to równoważnik 21 ton dwutlenku węgla i za to właśnie płacą JSW.

co2

- Ze względu na wysoki poziom technologii w swoim kraju, Japończycy mają wielkie problemy z obniżeniem emisji gazów. Dlatego jeżdżą po świecie i szukają miejsc, w których można kupić tzw. jednostki emisji zredukowanej - tłumaczy Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Co to znaczy? Metan z kopalni "Borynia" przeliczany jest na dwutlenek węgla, którego emisję trzeba obniżać. Kupili go Japończycy, co pozwala im się wywiązać z zobowiązań przyjętych w Kioto. Mają świetny przelicznik: 1 tona metanu to równoważnik 21 ton dwutlenku węgla i za to właśnie płacą JSW.

Sprzedaż tylko na papierze
Oczywiście metan fizycznie nie powędruje do Azji, jedynie na papierze pozwala Japończykom obniżyć własną emisję. Gaz ten trafi w Polsce do pieców, zostanie przetworzony na prąd i ciepło. Inwestycja kosztowała JSW 6 mln zł i zwróci się w kilka lat. Za każdą tonę wykorzystanego metanu można otrzymać 4-6 euro. W Polsce można by zbić na tym majątek - rocznie wypuszcza się do atmosfery 700 mln m sześc. metanu.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane