• rozwiń

Jan Kulczyk znów walczy o libijską ropę

Jan Kulczyk znów walczy o libijską ropę
Foto: TVN24 Foto: Poznański biznesmen ponownie planuje inwestycje w Libii

Jan Kulczyk wraca tylnymi drzwiami w walce o Tamoil. W czerwcu warty cztery mld euro przetarg o 65 proc. koncernu wygrał amerykański fundusz inwestycyjny Colony Capital. Więc Kulczyk dogaduje się z nimi - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Ani przedstawiciele Colony Capital, ani Kulczyk Holding nie komentują doniesień gazety, ale coś wydaje się być na rzeczy. - Nie znam konkretów ani szczegółów. Mogę tylko powiedzieć, że negocjacje Jana Kulczyka z amerykańskim funduszem inwestycyjnym Colony Capital są zaawansowane. Prawdopodobnie podzielą się oni udziałami - mówi anonimowy informator w Libii. Jego zdaniem Jan Kulczyk ma spore szanse na zawarcie kontraktu, ponieważ jest wybitnym biznesmenem i negocjatorem.

Informację o rozmowach Kulczyka z Colony Capital potwierdzają, ale anonimowo, także inni rozmówcy dziennika. - Z mojej wiedzy wynika, że Jan Kulczyk jest na dobrej drodze, by stać się członkiem konsorcjum Colony Capital, które kupiło pakiet akcji libijskiej firmy - mówi menedżer wysokiego szczebla w polskim sektorze naftowym.

Zdaniem analityków, polski kapitał prywatny silniej zaangażuje się w przedsięwzięcia w zagranicznym sektorze naftowym. Zachęci ich przetarcie śladów przez giełdowy Petrolinvest Ryszarda Krauzaego, który przymierza się do eksploatacji złóż w Kazachstanie.

- Powodzenie przedsięwzięć w sektorze wydobywczym zależy od pozyskania silnego zagranicznego partnera z doświadczeniem w branży oraz lokalnego, który ułatwi kontakty z władzami. Jeśli działania w ramach konsorcjum zakończą się sukcesem, potem można próbować szczęścia na własną rękę - komentuje Adam Sęk, ekspert paliwowy, były prezes Nafty Polskiej. Dodaje, że działania prywatnego kapitału polskiego nie mają wiele wspólnego z zapewnieniem naszemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego. - Prywatne firmy pokazują jednak kontrolowanym przez nasze państwo spółkom paliwowym, że coś można tu zrobić - mówi Sęk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane