• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Jakie ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego? Wyjaśnił Paweł Blajer

Miłość może dopaść cię wszędzie, nawet w pracy. Co wtedy robić, wyjaśnił Paweł Blajer Odtwórz: Miłość może dopaść cię wszędzie, nawet w pracy. Co wtedy robić, wyjaśnił Paweł Blajer
Miłość może dopaść cię wszędzie, nawet w pracy. Co wtedy robić, wyjaśnił Paweł Blajer "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Przy wyborze kredytu mieszkaniowego najczęściej zwracamy uwagę na jego koszt. Tymczasem ze względu na długość jego spłaty uważniej powinniśmy przyjrzeć się zapisom dotyczącym jego ubezpieczenia. Przy kredytach, których spłata sięga prawie 40 lat, dobre warunki ubezpieczenia mogą zdecydować nawet o finansowej przyszłości naszej rodziny. Zawiłości polis ubezpieczeniowych wyjaśnił Paweł Blajer wraz z ekspertami.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego powinna być przemyślana, szczególnie wtedy, gdy pożyczkę będziemy spłacać przez najbliższe dekady. Przez tak długi czas w życiu kredytobiorcy mogą wydarzyć się także nieprzewidziane rzeczy, jak np. utrata pracy, choroba, czy też pożar mieszkania. Dlatego wraz z kredytem należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo.

Bez polisy drożej

Michał Krajkowksi z Domu Kredytowego Notus twierdzi, że każda nieruchomość musi być ubezpieczona. - Wyjątkiem jest działka budowlana, ale jeżeli jest to mieszkanie czy dom, to przy kredycie musimy mieć polisę - twierdzi ekspert i dodaje, że bank nie może uzależnić otrzymania kredytu od zaciągnięcia ubezpieczenia w konkretnej firmie.

- Banki zwykle narzucają towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kredytobiorca ma wykupić polisę lub zwiększają koszty pożyczki - dodaje Krajkowski.

Ekspert twierdzi,  większość banków wymaga, aby ubezpieczyć kredyt na wartość nieruchomości. - Banki wymagają, aby nieruchomość była ubezpieczona od ognia i innych zdarzeń losowych. Nie ma wymagań, aby wykupić polisę od kradzieży i włamania lub aby było to ubezpieczenie OC na wypadek zalania sąsiada - twierdzi Krajkowski.

Pieniądze dla banku

Jeżeli mieszkanie ubezpieczonego spłonie lub zostanie zalane przez sąsiada, to właścicielowi polisy należy się odszkodowanie. Okazuje się jednak, że pieniądze z tego tytułu mogą trafić do banku.

- O tym do kogo trafi odszkodowanie decyduje bank. Są to zwykle ubezpieczenia z cesją na bank, dlatego to bank będzie miał w pierwszej kolejności prawo do pieniędzy z polisy, szczególnie, gdy szkoda jest całkowita - tłumaczy Krajkowski.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane