• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Jakie prawa ma pacjent? Blajer wyjaśnia

"Biznes dla ludzi" cz.2 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" cz.2
"Biznes dla ludzi" cz.2 "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Czym jest prawo do informacji o stanie zdrowia pacjenta? Jak uregulowana jest obecność bliskich? Czy mamy prawo dostępu do dokumentacji medycznej? Na te pytania odpowiadał Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Według polskiego prawa każdy pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. W ramach tego zapisu pacjent powinien otrzymać wiedzę m.in. na temat możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania oraz wynikach leczenia oraz rokowaniach.

Informacja o zdrowiu

W programie "Biznes dla Ludzi" mecenas Oskar Luty z Kancelarii DFL Legal podkreślał, że prawo do informacji o zdrowiu wykonuje sam pacjent. - Pacjent jest w szpitalu osobą, która ma prawo domagać się od lekarza informacji o swoim stanie zdrowia i rokowaniach. Nasze prawo zaznacza jednak, że w pewnych przypadkach, lekarz ze względu na dobro pacjenta może ograniczyć ilość informacji, które przekazuje choremu np. o niepomyślnych rokowaniach. Warto podkreślić, że ta informacja powinna być przekazana osobie uprawnionej przez pacjenta - tłumaczy Oskar Luty.

Kto może?

Wśród osób uprawnionych do uzyskania informacji o stanie zdrowia jest np. małżonek, rodzic, dziecko, wnuk czy teść. - Osobę uprawnioną do uzyskania informacji o stanie zdrowia wyznacza pacjent. Z kolei osoby bliskie np. małżonek, rodzic, dziecko, wnuk, teść czy osoba wskazana przez pacjenta mają prawo być przy wszystkich świadczeniach zdrowotnych udzielanych pacjentowi. Można im tego odmówić tylko, gdy istnieje zagrożenie epidemiologiczne oraz ze względu na bezpieczeństwo zdrowia pacjenta - dodaje.

Oskar Luty twierdzi, że zgodnie z polskim prawem leki, które otrzymuje pacjent w szpitalu powinny być podawane bezpłatnie. - Leki podawane w szpitali są bezpłatne, ale nie wszystkie. Środki, które są związane bezpośrednio z procesem leczenia muszą być za darmo. Natomiast szpital nie ma obowiązku pokrywania kosztów innych leków, które nie są związane z przyczyną hospitalizacji - wyjaśnia Luty.

Dokumentacja medyczna

Wgląd do dokumentacji medycznej jest bezpłatny. - Natomiast uzyskiwanie kopii, bądź odpisów jest płatne. Za kopię zapłacimy 80 groszy za stronę, a za odpis 8 zł za stronę. Warto przypomnieć, że dostęp do dokumentacji medycznej ma pacjent oraz osoba przez niego upoważniona - mówi Luty.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane