• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jaka płeć, taka płaca

Jaka płeć, taka płaca
Foto: TVN24 Foto: Niektóre firmy już na starcie blokują możliwość podjęcia pracy kobietom

Znaczne różnice w płacach oraz obejmowaniu wyższych i kierowniczych stanowisk, na korzyść mężczyzn; molestowanie seksualne i mobbing - życie kobiety w polskiej firmie nie jest łatwe. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.

- Wynagrodzenia, dostęp do awansu, łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, ochrona przed molestowaniem seksualnymi i mobbingiem, to obszary, które są w dużym stopniu narażone na nierówne traktowanie. Zauważamy w nich duże niedociągnięcia. Niewiele firm ma argumenty na okoliczność skarg ich pracowników - mówiła dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją.

Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją.

Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją. Niewiele kobiet przyznaje się do występowania tych patologii w zakładzie pracy.

Schody już na starcie

Przejawy dyskryminacji obecne są także przy rekrutacji. W ogłoszeniach o pracę tylko nieliczne firmy używają sformułowań np. poszukujemy osoby na stanowisko, kandydat, kandydatka, a w nazwach zawodów stosują męskie i żeńskie końcówki. W rozmowach kwalifikacyjnych kobiety pytane są często o plany rodzinne i wychowywanie dzieci.

Wciąż nie ma świadomości wśród pracodawców, że wydajny pracownik to taki pracownik, który może łatwo łączyć życie rodzinne z pracą

Wciąż nie ma świadomości wśród pracodawców, że wydajny pracownik to taki pracownik, który może łatwo łączyć życie rodzinne z pracą

Małe firmy rzadziej niż duże stosują ułatwienia dla pracownic wychowujących dzieci. Stosunkowo często zakłady pracy finansują opiekę medyczną pracownikom i ich rodzinom oraz wypoczynek dzieci. - Wciąż nie ma świadomości wśród pracodawców, że wydajny pracownik to taki pracownik, który może łatwo łączyć życie rodzinne z pracą - zaznaczyła Lisowska. Dodała, że w Polsce brakuje przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz miejsc, w których pracujące matki mogłyby np. karmić swoje dzieci.

Przyjaźni kobietom nagrodzeni

W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw pierwsze miejsce zajął Skrivanek Sp. z o.o. - firma dostarczająca usługi z zakresu rozwiązań językowych. Jak uzasadnili organizatorzy konkursu, firma zapewnia równy dostęp dla kobiet i mężczyzn do awansów i szkoleń, dofinansowuje opiekę medyczną dla pracowników i ich rodzin, zajęcia sportowe oraz naukę języków obcych dzieci.

Drugie miejsce w tej kategorii przyznano spółdzielni Pionier, produkującej wyroby metalowe dla koncernów motoryzacyjnych, w której, mimo tego, że na 112 zatrudnionych osób, pracuje tylko 9 kobiet, stanowią one 29 proc. kadry kierowniczej. Trzecie miejsce zajęło Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, wyróżniające się m.in. dobrą polityką w zakresie ochrony przed molestowaniem seksualnym i mobbingiem.

W kategorii dużych przedsiębiorstw pierwsze miejsce przyznano Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która wyróżnia się dobrą polityką w zakresie awansów, rekrutacji oraz łączenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Drugie miejsce zajęła firma Procter & Gamble. Kapituła konkursu doceniła m.in. jej procedury
rekrutacyjne.

Trzecie miejsce zajął Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie wyróżniający się m.in. monitorowaniem płac kobiet i mężczyzn, stosowaniem elastycznego czasu pracy i szkoleniami z zakresu przeciwdziałania molestowaniu i mobbingowi.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane