• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jak zmieni się świat po kryzysie?

Jak zmieni się świat po kryzysie?
Foto: sxc.hu Foto: Świat gospodarki zmienia swoje oblicze

Nic już będzie takie, jak przedtem. Z najnowszego raportu Economist Intelligence Unit wynika, że kapitalizm wchodzi w nową fazę, której elementami są: mniejsza tolerancja dla ryzyka, ściślejsza regulacja rynku i wolniejsze tempo wzrostu.

60 proc. spośród 418 ankietowanych przez EIU menedżerów i dyrektorów dużych, międzynarodowych firm uważa, że "obecny kryzys zasadniczo zmienił kapitalizm", a 65 proc. sądzi, że "dalsza regulacja bankowości jest niezbędna, nawet jeśli jej skutkiem będzie wolniejszy wzrost".

Z raportu "Risk and regulation: a new era for capitalism" (Ryzyko i regulacja: nowa era dla kapitalizmu) wynika, że poprzednią fazę kapitalizmu, trwającą ok. 30 lat, charakteryzowała niezbyt uciążliwa regulacja, globalizacja, prymat wolnego rynku, duża rola sektora finansowego i łatwy dostęp do taniego kredytu.

Idzie nowe

Co będzie dalej? Według 46 proc. badanych, powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu nie będzie oznaczał powrotu do modelu, w którym głównym kołem zamachowym był sektor finansów, a łatwo dostępny kredyt napędzał inwestycje i pompował wartość aktywów.

Ankietowani uważają, że wzrośnie nadzór rządu nad gospodarką oraz nasili się zjawisko zwane "ekonomicznym nacjonalizmem". Przewidują oni spadek poziomu akceptacji dla ryzyka w ciągu najbliższych dwóch lat. Wolniejszy będzie też wzrost PKB.

Ton gospodarce nadawać będą aktywne, rządowe instytucje nadzoru, oszczędni konsumenci i konserwatywnie nastawieni bankierzy. Decyzje podejmowane na szczeblu korporacji będą musiały uwzględniać realia, w których rządowi regulatorzy rynku, kredytodawcy i konsumenci mają więcej do powiedzenia.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane