• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jak zarobić więcej na lokacie? Negocjacje nie tylko dla krezusów

Jak zarobić więcej na lokacie? Negocjacje nie tylko dla krezusów
Foto: TVN24 Foto: Wysokość oprocentowanie lokaty w banku zależy od kilku czynników

Od tego, jakie warunki wynegocjujemy zależy to, ile zarobimy zanosząc nasze pieniądze do banku. Przy tak niskich stopach procentowych jak obecnie, oprocentowanie lokat nie należy do najwyższych. Warto jednak, spróbować choć trochę go podnieść.

Jak wylicza Open Finance, wcale nie trzeba powierzyć bankowi milionów złotych. Czasami jednak lepiej zmienić bank, bo nawet po długich negocjacjach oprocentowanie może być niższe niż u konkurencji już na początku. Skuteczne negocjacje to być może nawet 0,2-0,5 pkt. proc. więcej do wyjściowego oprocentowania.

Mocne argumenty

Jakich argumentów podczas negocjacji możemy użyć? Wiele zależy od kwoty depozytu, pochodzenia środków, dotychczasowych relacji z bankiem oraz planów dalszej współpracy - wylicza Open Finance. Zazwyczaj możliwość negocjacji warunków zaczyna się od kwoty 50-100 tys. zł. W niektórych bankach może to być jednak niższa kwota.

"Na przykład w Deutsche Banku rozmowy w sprawie indywidualnych stawek rozpoczynają się od 25 tys. zł, w BZ WBK od 20 tys. zł, a najniższe wymagania pod tym względem stawia Bank Pekao, gdzie do otwarcia lokaty negocjowanej wystarczy 5 tys. zł. Oczywiście im bardziej bazowe stawki odbiegają in minus od rynkowych średnich (ok 2,45-2,6 proc. dla lokat od trzech mies. do roku włącznie), tym chętniej banki przystępują do negocjacji" - pisze Open Finance.

I dodaje, że "aby wycisnąć z lokaty wyższe odsetki niż te dodatkowe 0,1-0,2 pkt proc. należałoby negocjować z departamentem skarbu, który na co dzień między innymi zarządza płynnością banku, a więc i ma realny wpływ na oprocentowanie depozytów". Jest jednak warunek - wysokość depozytu zazwyczaj od 200 do 500 tys. zł. Można znaleźć na rynku instytucje, w których możliwe jest to dopiero dla lokat na co najmniej 1 mln zł i więcej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane