• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jak zarobić na świńskiej grypie

Świńska grypa sieje spustoszenie na światowych giełdach. Ale są też tacy, którzy dzięki wirusowi mogą sporo zarobić. Mowa o firmach, które produkują i sprzedają specjalne maski noszone, by chronić ich właścicieli przed zarazkami. W Japonii te firmy mają ostatnio rekordowe obroty.

Zwyczaj noszenia masek w sezonie grypowym to na japońskich ulicach nic nowego - ale obawa przed świńską grypą wywołała na maski prawdziwy bum. W niektórych miejscach zaczyna ich brakować. Japońskie apteki zaczęły już nawet sprzedaż masek na ulicach. Niektóre z nich sprzedają ich nawet o 60 proc. więcej niż zwykle.

- Od wczoraj sprzedaż masek dramatycznie wzrasta. Najszybciej sprzedają się maski antywirusowe. Te egzemplarze skończyły się już we wtorek rano - mówi w rozmowie z agencją Reutera Hirotaka Watanabe, menedżer apteki w Tokio.

Grypy nie ma, ale może być

Tokijczycy kupują maski, chociaż świńska grypa nie dotarła jeszcze do Japonii. - Nie zaobserwowaliśmy jeszcze żadnego przypadku zarażenia w Japonii, ale trochę się martwię, że trudno wyśledzić tego wirusa - tłumaczy Michiko Kijosaku, pracownik ze szpitala w Tokio. Według Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli w Japonii wirus się pojawi, szybko może dojść do wybuchu epidemii. Władze już teraz wprowadziły na lotniskach specjalne środki bezpieczeństwa.

Ostatnia epidemia, która wstrząsnęła Azją wybuchła w 2003 roku - SARS zabił tam wtedy 299 osób.

CZYTAJ RAPORT: Wirus grypy zabija

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane