• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Raport: PIT - ostatni dzwonek

Jak wypełnić i gdzie złożyć PIT? Podpowiada Paweł Blajer

Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT Odtwórz: Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT
Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Jak rozliczyć się z fiskusem? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Zeznanie roczne złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Gdzie składać PIT?

Rozliczenie podatkowe powinniśmy przesłać do urzędu skarbowego właściwego do miejsca zamieszkania. Nie musi to być miejsce, które podatnik ma wpisane w dowodzie osobistym. Rozliczenie powinniśmy złożyć tam, gdzie faktycznie mieszkamy np. wynajmując mieszkanie.

Jak to zrobić?

Deklarację podatkową możemy złożyć przez internet. Jedyną aplikacją, która pozwala złożyć PIT drogą elektroniczną jest system, który albo współpracuje albo działa w oparciu o tą stworzoną przez Ministerstwo Finansów.

Jeżeli podatnik chce złożyć PIT przez internet musi wcześniej ustalić wysokość przychodu za rok 2012. To ważne, bo pozwala to na zweryfikowanie danych przez urzędników skarbowych.

Podatnik zeznanie PIT może wysłać także pocztą. Ważne jednak, aby był to list polecony oferowany przez Pocztę Polskę, bo stempel z datą jest urzędowym potwierdzeniem nadania rozliczenia do urzędu skarbowego.

Zeznanie podatkowe oczywiście można też złożyć w urzędzie skarbowym osobiście. Ważne jednak, aby zabrać ze sobą dwa egzemplarze rozliczenia, bo jeden z nich zostaje w urzędzie, a drugi zachowuje podatnik.

Coraz mniej czasu

Termin końcowy złożenia zeznania podatkowego mija 30 kwietnia o godz. 23:59. Podatnicy, którzy deklaracji nie złożą w terminie, powinni liczyć się z konsekwencjami takiego działania i karą za opóźnienie.

Program "Biznes dla ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00. Do 30 kwietnia będziemy w nim tłumaczyć jak dokładnie rozliczać PIT-y. Wszelkie pytania dotyczące tematu można przesyłać na adres kontakt24@tvn.pl. 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane