• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak wydać paragon, by nie zapłacić kary? Ekspert tłumaczy

Jak dobrze wydać paragon? Odtwórz: Jak dobrze wydać paragon?
Foto: Fakty TVN | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Jak dobrze wydać paragon? | Video: Jak dobrze wydać paragon?

Urzędy skarbowe mają możliwość skontrolować, czy firma właściwie wydaje paragony. W razie stwierdzenia naruszenia kara może wynieść nawet 3 tys. zł. Jak wydać paragon bez naruszania prawa? W programie "Biznes dla ludzi" tłumaczył to ekspert.

Jak podkreślił Przemysław Kilim, doradca podatkowy w KPGM, "przepis nie precyzuje, w którym momencie należy wydać paragon". - Przepis mówi tylko tyle, że paragon powinien być wydany bez żądania nabywcy. W takim klasycznym ujęciu można wydać towar, nabić na kasie, przyjąć płatność i dopiero wydać paragon. Żaden przepis prawa nie mówi, że taka kolejność jest nieprawidłowa - zaznaczył Kilim.

A co w sytuacji, gdy klient nie weźmie paragonu? - Przepisy nie wymagają od klienta, żeby pobrał od nas paragon. Jeżeli on nie chce tego paragonu, to nie mamy obowiązku mu tego paragonu "wciskać". Natomiast powinniśmy go wydać w taki sposób, że on nie był zmuszony do żądania od nas tego paragonu - dodał doradca podatkowy.

Podkreślił, że nawet jeśli klient nie weźmie paragonu, sprzedawca nie powinnien przyjmować mandatu za źle wydany paragon.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane