• rozwiń

Jak wrzucić choinkę w koszty?

Jak wrzucić choinkę w koszty?
Foto: sxc.hu Foto: Mało ozdób, a dużo korzyści

Idą święta, będzie choinka. W niejednej firmie. Jaka musi być świąteczna dekoracja, by ją swobodnie "wrzucić" w firmowe koszty? - Nie może być przesadnie wystawna, ekskluzywna i zbytnio droga - mówi "Gazecie Prawnej" ekspert księgowy, Katarzyna Paterek.

Wydatki związane z wystrojem firmy, także w okresie świątecznym wpisują się w kształtowanie dobrego wizerunku firmy, ale - jak mówi Paterek, księgowa z firmy Auxilium - te ostatnie wynikają z tradycji i nie powinny być zaliczane do kosztów reprezentacyjnych.

Wydatki takie stanowią w całości koszty uzyskania przychodów - ocenia ekspertka.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Art. 15 ust. 1 ustawy o CIT

Można je porównać z kosztami ponoszonymi na kwiaty doniczkowe lub obrazy kupowane do biur. Odróżnia je jedynie sezonowość.

Tylko nie "na bogato"

Dekoracje świąteczne przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ten brzmi: "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu."

I to właśnie na podstawie punktu 28 wspomnianego Art. 16 ust. 1 ustawy, urząd skarbowy może zakwestionować wydatki na dekoracje, jeśli będą one zbyt wytworne - podkreśla Katarzyna Paterek w rozmowie z "Gazetą Prawną".

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane