• rozwiń
  • WIG20 2186.01 -0.96%
  • WIG30 2483.13 -1.05%
  • WIG 57878.67 -0.97%
  • sWIG80 11625.21 +0.13%
  • mWIG40 3751.43 -1.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:23

Dostosuj

Jak stracić najwięcej przyjaciół

Jak stracić najwięcej przyjaciół
Foto: Facebook Foto: Fanpage Reserved uniknął usunięcia - i stał się profilem o największej liczbie fanów w polskiej częsci FB

Te dwa profile miały najwięcej fanów w polskiej części Facebooka: odzieżowe marki Cropp i House. Miały, bo w końcu zeszłego tygodnia zniknęły. Powodem było masowe rozsyłanie scamu i zarażanie podobną przypadłością swoich "przyjaciół". W takich sytuacjach administratorzy FB są bezwzględni.

Strony na Facebooku zniknęły już w czwartek. Przykrego losu uniknęła nieco mniejsza - 4. miejsce w polskiej części FB - strona marki Reserved, choć i ona została zarażona tym samym złośliwym skryptem. Właściciel wszystkich marek, firma LPP, dopiero wczoraj wydała oświadczenie, stwierdzające, że działanie facebookowych profili marek Cropp oraz House "zostało zawieszone", a a aktywność profilu Reserved "mocno ograniczona".

"Firma LPP SA zgłosiła zaistniałe problemy do firmy Facebook i aktualnie wspólnie pracujemy nad możliwie szybkim przywróceniem obecności i funkcjonalności profili naszych marek" - stwierdzono w oświadczeniu.

Find Your Stalker

Z relacji internautów wyłania się jednak nieco inny obraz zdarzeń. Jak na znanym blogu "Antyweb" pisze Gniewomir Świechowski, oba fanpage zostały skasowane po ponad dobie rozsyłania szkodliwych linków, a administratorzy tych profili nie zareagowali w porę na sygnały o zarażeniu - lub nie potrafili się z nim uporać.

Cropp, House i Reserved to jedne z najpopularniejszych polskich marek na Facebooku. Według danych serwisu Socialbakers z połowy lutego br. strona marki Cropp zajmował pierwsze miejsce w polskiej części FB z liczbą ponad 260 tysięcy fanów, Reserved była tuż za nią z 245 tysiącami, zaś House zajmowała 4. miejsce z niespełna 240 tysiącami fanów.

Według serwisu FacebookTrends.pl na tablicach wszystkich trzech profili pojawił się wpis Find Your Stalker – The Facebook Tool. W rzeczywistości był to skrypt, który rozsyła scam (to facebookowa odmiana wirusowego spamu). Kliknięcie w jego link przez któregoś z użytkowników FB powodowało zarażenie jego własnego profilu - i dalsze rozsyłanie szkodliwego skryptu. Złośliwy program potrafi wykradać adresy i publikować się na stronach użytkowników i ich kolejnych znajomych.

Powstaje facebookowy botnet?

Prawdopodobnie ma też zdolność dodawania do profili nowych adminów, co oznacza, że zarażone konto może zostać przejęte przez cyberprzestępców. Daje im więc możliwość stworzenia "facebookowego botneta".

Pojawienie się na stronach Cropp i House skryptu Find Your Stalker wyniknęło prawdopodobnie z tego, że wcześniej zainfekowała ona profil któregoś z administratorów tych stron.

Jak pozbyć się szkodliwego skryptu z własnego profilu, dowiedzieć się można ze stron pomocy Facebooka.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane