• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jak skończą się argumenty, zostanie złote weto

Jak skończą się argumenty, zostanie złote weto
Foto: TVN24 Foto: Ministerstwo Skarbu Państwa wpadło na pomysł jak sprzedać spółkę ale zachować w niej władzę

Senat poparł w piątek ustawę o tzw. złotym wecie, zgodnie z którą minister skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego, np. gdyby chciały one przenieść swą siedzibę za granicę. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.

Ustawa określa szczególne uprawnienia ministra skarbu wobec spółek posiadających infrastrukturę do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej; wydobycia, rafinacji, przetwarzania, magazynowania i przesyłania rurociągami ropy naftowej. Według ustawy, listę firm posiadających tzw. infrastrukturę krytyczną ma sporządzać dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Nowe przepisy dotyczą spółek, które prowadzą działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej, a także firm paliwowych. Wobec decyzji władz takich firm minister skarbu będzie mógł stosować prawo sprzeciwu.

Unia kontra weto powszechne

Ustawa pozwoli dostosować prawodawstwo polskie do prawa wspólnotowego. Ma ona wejść w życie 1 kwietnia 2010 r.

Pod koniec października 2009 r. Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu obowiązująca dotychczas ustawę z czerwca 2005 r. KE uznała, iż przepisy te, wraz z dwoma towarzyszącymi jej rozporządzeniami wykonawczymi, łamią unijną swobodę przepływu kapitału i przedsiębiorczości. Komisja kwestionuje prawo krajów członkowskich do "złotego weta" w firmach uznawanych przez nie za strategiczne. Uprawnienia te ograniczają bowiem prawo pozostałych właścicieli do uczestniczenia w zarządzie i kontroli spółki.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane