• rozwiń
  • WIG20 2236.49 +0.12%
  • WIG30 2534.43 +0.12%
  • WIG 58886.10 +0.23%
  • sWIG80 11620.38 +0.42%
  • mWIG40 3760.60 +0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:30

Dostosuj

Jak się nie dać zrobić w jajo na Wielkanoc?

Jak się nie dać zrobić w jajo na Wielkanoc?
Foto: TVN24 Foto: Uwaga na wielkanocne triki handlowców

Wybieraj rzeczy z drugiego rzędu, lepiej luzem niż w zbiorczych opakowaniach i patrz na datę ważności - to wskazówki Mazowieckiej Inspekcji Handlowej dla konsumentów przed świętami Wielkanocy. MIH doradza szczególną ostrożność przy zakupie jajek.

- Przed wielkanocnymi zakupami należy szczególnie uważnie sprawdzać termin przydatności do spożycia, bo produkty oferowane w świątecznej promocji często mają krótkie terminy ważności. Praktyką handlowców jest to, że towary z krótką datą ważności ustawiają zawsze bliżej klienta - apeluje szef mazowieckiej Inspekcji Handlowej Grzegorz Wrzosek.

Radzi, że lepiej wybrać ten sam towar sprzedawany luzem, niż w zbiorczym opakowaniu - np. pomarańcze. - Wtedy klient sam wybiera konkretne owoce, a w paczce może być towar o niejednorodnej jakości - tłumaczy Wrzosek.

Uwaga na jajo!

Inspektorzy przypominali, że najbardziej popularny podczas tych świąt produkt - jajka - mają swoje oznaczenia. Na opakowaniu umieszcza się m.in. informację o wielkości jaj od S - małe, M - średnie, L - duże i XL - bardzo duże. Na skorupce pierwsza cyfra kodu oznacza sposób chowu kur - 0 to ekologiczny, 1 - z wolnym wybiegiem, 2 - ściółkowy i 3 - w klatkach.

Zastępca szefa inspekcji handlowej na Mazowszu Joanna Jankowska podkreśla, że nie na wszystkich jajach muszą być oznaczenia kodowe. - Hodowca, który ma do 50 kur może sprzedawać jaja bez takiego oznaczenia, ale tylko na targowiskach na terenie swojego i sąsiednich powiatów - wyjaśniła.
- Jaja powinny być oznaczone do 10 dni od ich zniesienia przez kurę, a w przypadku oznaczenia "ekstra świeże" - do 4 dni od zniesienia. Przydatność do spożycia ustalono na 28 dni od zniesienia - dodała Jankowska.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane