• rozwiń
  • WIG20 2201.48 -0.74%
  • WIG30 2500.32 -0.79%
  • WIG 58075.66 -0.77%
  • sWIG80 11579.28 -0.14%
  • mWIG40 3785.88 -0.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:21

Dostosuj

Jak rozliczyć podatek zza granicy?

Jak rozliczyć podatek zza granicy?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Podatek trzeba odprowadzać również od pracy za granicą

Dotycząca coraz większej grupy Polaków część rozliczeń podatkowych, czyli rozliczenia dochodów pochodzących zza granicy należy niestety również do najbardziej skomplikowanych, twierdzi Adam Mariuk z Deloitte. Do wypełnienia tego PIT-a potrzeba będzie więc trochę więcej skupienia i cierpliwości.

Przede wszystkim należy ustalić rezydencję podatkową. Według przepisów, polskim rezydentem podatkowym jest ten, kto posiada centrum interesów życiowych w Polsce lub spędza w kraju więcej niż 183 dni w roku. - Jeżeli ktoś pracuje za granicą pół roku, a jego rodzina mieszka w Polsce, wyjeżdża tylko w celu pracy, będzie najprawdopodobniej rezydentem podatkowym w Polsce i będzie musiał się z tych dochodów

Jeżeli ktoś pracuje za granicą pół roku, a jego rodzina mieszka w Polsce, wyjeżdża tylko w celu pracy, będzie najprawdopodobniej rezydentem podatkowym w Polsce i będzie musiał się z tych dochodów rozliczyć

Adam Mariuk, Deloitte1

rozliczyć - wyjaśnił Mariuk. Jeśli jednak wraz z rodziną wyjedziemy za granicę na stałe, przestajemy być rezydentami podatkowymi Polski. - Ale musimy o tym poinformować nasz urząd podatkowy - zaznaczył ekspert.

Metoda zwolnienia

Sposób rozliczenia w znacznym stopniu uzależniony jest od rodzaju umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z konkretnym państwem. Istnieją dwie możliwości: zwolnienia oraz kredytowa. Ta pierwsza polega na tym, że jesteśmy zwolnieni z odprowadzania w Polsce podatku od pieniędzy zarobionych za granicą. Nie oznacza to jednak, że nie wpływają one na kształt naszego rozliczenia za dochód

Co istotne przysługuje nam odliczenie 30 proc. diety za dzień pobytu za granicą. Może to pomniejszyć nasze przychody

Adam Mariuk, Deloitte2

uzyskany w Polsce. Decydują one o stawce podatku, który płacimy w Polsce. Przeliczony na złotówki dochód zagraniczny należy uwzględnić w rozliczeniu. - Co istotne, przysługuje nam odliczenie 30 proc. diety za dzień pobytu za granicą. Może to pomniejszyć nasze przychody - podkreślił Mariuk.

Metoda kredytowa

Są jednak kraje, z którymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje stosowanie metody kredytowej. - Dodajemy dochody uzyskane i w Polsce, i za granicą. Odejmujemy to, co możemy odjąć i liczymy podatek według polskiej skali podatkowej - tłumaczył na antenie TVN CNBC Biznes specjalista Deloitta. W zeznaniu wpisujemy podatek zapłacony już za granicą. - Ale tylko i wyłącznie do tej

Warto sprawdzić, czy opłaca nam się rozliczać wspólnie z małżonkiem

Adam Mariuk, Deloitte3

wysokości, jaki byłby zapłacony w Polsce od tych dochodów - zaznaczył Mariuk. A zatem, jeżeli podatek jest większy niż ten, który zapłacilibyśmy w Polsce, zapłacimy tylko tyle, ile ściągnąłby polski fiskus. - Jeżeli jest mniejszy, wpisujemy w całości - dodał.

Samemu czy z małżonkiem?

Należy pamiętać, że dochody uzyskiwane za granicą, są często dużo wyższe niż zarobki w Polsce. Dlatego emigranci zarobkowi "łapią się" na najwyższy próg podatkowy. - Warto dlatego sprawdzić, czy opłaca nam się rozliczać wspólnie z małżonkiem - poradził Mariuk. Wysokie dochody jednego z małżonków mogą sprawić, że także drugi, mniej zarabiający małżonek, zapłaci wyższy podatek.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane