• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak przyjąć spadek bez długów? Mówi Paweł Blajer

Leszek Zabielski, notariusz: Aby odrzucić spadek należy złożyć oświadczenie u notariusza albo w sądzie Odtwórz: Leszek Zabielski, notariusz: Aby odrzucić spadek należy złożyć oświadczenie u notariusza albo w sądzie
Foto: tvn24 Foto: Paweł Blajer wyjaśnił, jak bezpiecznie przyjąć spadek | Video: Leszek Zabielski, notariusz: Aby odrzucić spadek należy złożyć oświadczenie u notariusza albo w sądzie

Jak nie odziedziczyć długów? Co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i z czym wiąże się jego odrzucenie? Ile mamy czasu na podjęcie decyzji i od jakiego momentu trzeba go liczyć? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

Aby uniknąć dziedziczenia długów należy złożyć stosowne oświadczenie. Może być to oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku lub przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Pół roku na oświadczenie

Oświadczenie trzeba złożyć w terminie sześciu miesięcy od dnia kiedy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy lub o tym, że zostaliśmy wymienieni w testamencie pozostawionym przez tego zmarłego.

- Spadkobiercy mają prawo odrzucić spadek. Należy u notariusza albo w sądzie złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku. Aby to zrobić należy wykazać akt zgonu. Należy jednak uważać, czy nie zrzucamy np. długów w spadku na nasze dzieci - przestrzega Leszek Zabielski, notariusz.

Kiedy upłynie wspomniane sześć miesięcy i nie złożymy żadnego oświadczenia, to dziedziczymy spadek wprost, co oznacza, że jeśli spadkodawca pozostawił długi będziemy je spłacać ze swojego majątku.

Ktoś musi odziedziczyć

Warto pamiętać, że polskie prawo nie przewiduje sytuacji, w której nikt nie dziedziczy spadku. Jeżeli odmówimy jego przyjęcia - np. wtedy kiedy w jego skład wchodzą tylko długi - to przechodzi on na dalszą rodzinę.

Notariusz Leszek Zabielski przypomina, że 28 czerwca 2009 roku nastąpiła w Polsce zmiana prawa, która poszerzyła kręg spadkobierców. Jeżeli po zmarłym nie dziedziczą dzieci, to w dalszej kolejności są to jego rodzice.

- Gdy ich nie ma to spadek odziedziczy rodzeństwo, bratankowie, siostrzeńcy. Tak było także przed 2009 rokiem. Rozszerzenie polega na tym, że sięgamy do wspólnego dziadka. Wcześniej brat stryjeczny nie dziedziczył, a teraz już tak. Jeżeli naszym wspólnym przodkiem jest dziadek, to możemy martwić się czy nie odziedziczymy po nim np. długów - tłumaczy notariusz.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane