• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak pokonać ślubne formalności? Wyjaśnia Paweł Blajer

"Biznes dla Ludzi" cz.2 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi" cz.2
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na "Biznes dla ludzi" zaprasza Paweł Blajer | Video: "Biznes dla Ludzi" cz.2

Okres jesienno-zimowy nie jest wprawdzie sezonem na śluby, ale tak ważne wydarzenie należy planować ze znacznym wyprzedzeniem. Dlatego w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat wyjaśniamy, jak przebrnąć przez ślubne formalności w urzędzie stanu cywilnego.

Ślub cywilny jest prawną formą zawarcia związku małżeńskiego. Od momentu jego zawarcia małżeństwo jest uznawane przez wszystkie organy prawne i administracyjne.

- Obecna ustawa nie precyzuje, w jakie dni można wziąć ślub. Czy mają to być dni powszednie czy nie. Największym zainteresowaniem cieszą się soboty - podkreśliła Marzena Stępień z Urzędu Stanu Cywilnego.

A jakie formalności trzeba spełnić? - Musimy złożyć zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Musi to nastąpić pełen miesiąc przed zawarciem związku małżeńskiego. Okazujemy też dokument tożsamości i w zależności od tego, jaki jest nasz stan cywilny, składamy odpowiednie odpisy aktów - zaznaczyła.

Co ważne, jeśli ktoś już kiedyś brał ślub, należy przedstawić dokument o rozwiązaniu poprzedniego małżeństwa.

Urlop

Warto pamiętać, że na okoliczność wzięcia ślubu przysługuje nam wolne. - Szef nie może odmówić urlopu pracownikowi, który bierze ślub. Przysługują mu dwa dni tzw. zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ale szef nie udziela takiego urlopu z własnej inicjatywy. To pracownik musi poprosić o taki urlop - podkreśla Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Zastrzegła, że przepisy nie regulują terminu, w jakim musimy poinformować pracodawcę. Najlepiej zrobić to możliwie najwcześniej. Pracodawca może poprosić nas o dokument potwierdzający chęć zawarcia ślubu, ale nie musi tego robić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane