• rozwiń

Jak oszczędnie jeździć?

Jak oszczędnie jeździć?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jak oszczędnie jeździć?

Paliwo jest coraz droższe. Można jednak na nim zaoszczędzić. Wystarczy umiejętnie i oszczędnie jeździć. - Najważniejsze jest utrzymywanie dobrej kondycji technicznej pojazdu - radził w TVN CNBC Biznes mistrz oszczędnej jazdy inżynier Tomasz Skrzeliński.

Jak jeszcze można oszczędzać drogie paliwo? - Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury układów termostatycznych. Samochód nie może być niedogrzany. Każde 10 stopni to jest litr paliwa - tłumaczył w TVN CNBC Biznes Tomasz Skrzeliński.

Ważna jest technika

Poza tym, kierowcy mogą oszczędzać paliwo jeżdżąc odpowiednią techniką. - To jest już trochę wyższy stopień zaawansowania. Zawodnicy, którzy biorą udział w rajdach oszczędnościowych stosują technikę wybiegu. Polega to na tym, że rozpędzamy się na możliwie wysokim biegu, po czym robimy luz albo naciskamy sprzęgło - mówił Skrzeliński.

Dodał, że nie jest to może wygodne przy jeździe na co dzień, bo często się o tej technice zapomina, natomiast na pewno w ten sposób możemy zaoszczędzić 20-30 procent paliwa.

Techniki oszczędzania paliwa bywają niewygodne, a niektóra mogą być wręcz niebezpieczne - np. jazda na luzie, bo kierowca jadąc na biegu jałowym ma ograniczoną możliwość wykonywania manewrów.

Czy stosujecie jakieś techniki, które pozwalają wam oszczędzać paliwo? Jakie?Piszcie na kontakt@tvn24.pl

mpj/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane