• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jak OFE przegrały z rządem

Jak OFE przegrały z rządem
Foto: TVN CNBC Foto: Jak OFE przegrały z rządem

Rząd dopiął swego i ustawa zmniejszająca wysokość składki przekazywanej do OFE bez głębszych zmian została uchwalona przez Sejm. Towarzystwa emerytalne rozmyślają nad sposobami zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego, a reporter TVN CNBC zastanawia się, dlaczego ich sprzeciw wobec planów rządu okazał się tak słaby.

Już rano, na wiele godzin przed sejmowym głosowaniem kierująca izbą zrzeszającą towarzystwa emerytalne Ewa Lewicka występując w programie TVN CNBC wydawała się całkiem zrezygnowana. - W tej chwili to już bezradność, tak. Jeszcze dwa miesiące temu, po ogłoszeniu pierwszej decyzji Pana Premiera, to była wściekłość i taki bunt, i niezgoda, to w tej chwili już bezradność - przyznała otwarcie.

Nieskuteczni jak OFE

Piątkowe głosowanie nad ustawą, której istotą jest obcięcie składek do OFE z 7,3 do 2,3 proc., kończy kilkumiesięczną debatę nad zmianami w systemie emerytalnym. Debatę, w której branża Powszechnych Towarzystw Emerytalnych nie potrafiła skutecznie obronić swoich racji.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych nie będzie nawet naciskać na zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego natychmiast po jej uchwaleniu. - To jest trochę dłuższy termin, to wymaga poważnych analiz konstytucyjnych... - mówiła Ewa Lewicka.

Z kim by tu do Trybunału...

Izba szuka teraz chętnych - związków zawodowych lub organizacji pracodawców, czyli partnerów z Komisji Trójstronnej - którzy już po wejściu w życie zmian zdecydowaliby się zaskarżyć je do Trybunału. Szuka, bo sama nie ma prawa tego zrobić.

Jednak nawet ta ostatnia deska ratunku nie została przez branżę dobrze przygotowana - nie ma bowiem jeszcze wspólnego pomysłu, co dokładnie powinno zostać zaskarżone. A wydawałoby się, że PTE po wielu miesiącach dyskusji powinny być już dobrze do tego przygotowane - tym bardziej, że przed Trybunałem nie będzie łatwo dowieść swoich racji. - Sam wniosek do Trybunału będzie wnioskiem bardzo trudnym. Ustawa jest napisana w miarę dobrze, nie budzi na tym etapie wątpliwości konstytucyjnych - mówi konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.

Balcerowicz wziął to na siebie

Kilka miesięcy temu OFE próbowały bronić się przed zmianami prowadząc kampanię "Obroń swoja emeryturę". Jednak nie okazała się ona tak spektakularna, jak kampania rządowa, mająca pokazać celowość zmian. To raczej ekonomiści najgłośniej i najbardziej merytorycznie protestują przeciwko rządowym planom.

Najważniejszą twarzą obrońców reformy sprzed 10 lat został profesor Leszek Balcerowicz i to on wziął na siebie największy ciężar merytorycznej dyskusji. Same OFE bez reakcji zostawiały ataki pod swoim adresem - jak choćby ten, gdy minister finansów w artykule prasowym nazwał je "rakiem na systemie emerytalnym".

Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało?

Jedni - jak zarządzający w PTE Allianz Polska Rafał Trzop - wskazują, że towarzystwa niepotrzebnie dały się wmanewrować w dyskusję o porównywaniu wysokości przyszłych emerytur z OFE i ZUS-u. Inni - jak szef Pioneer Pekao PTE Tomasz Bańkowski - wręcz twierdzą, że Otwarte Fundusze Emerytalne wcale nie są stroną w tym sporze. - My jesteśmy - wydawało się dobrym - przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, nasza rola ma jednak charakter techniczny. Stroną jakby tego sporu to są emeryci i władza - stwierdza prezes Bańkowski.

TVN CNBC nieoficjalnie dowiedziała się, że jedna z firm konsultingowych kilka miesięcy temu proponowała współpracę z PTE przy doborze merytorycznych argumentów służących obronie reformy. Towarzystwa odmówiły. "Ta i inne niefortunne decyzje oraz zaniechania doprowadziły w rezultacie do skrajnie dla OFE niekorzystnego rezultatu" - podsumowuje reporter TVN CNBC.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane