• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak odliczyć pełny VAT od zakupu auta osobowego? Ekspert odpowiada

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Po 1 marca przedsiębiorcy nadal będą mogli kupić osobowe auto i odliczyć pełny podatek VAT. Jak to zrobić tłumaczył gość Pawła Blajera w programie "Biznes dla ludzi".

Według Grzegorza Barana z KPP Baran & Pluta przedsiębiorcy będą mogli po 1 marca nadal odliczać cały VAT od kupna samochodu osobowego.

- Pod warunkiem, że będziemy używać go tylko do prowadzenia działalności gospodarczej. Musimy też zawiadomić Urząd Skarbowy o tym, że kupiliśmy taki samochód i że mamy zamiar odliczyć 100 proc. podatku VAT od jego zakupu i jego eksploatacji - tłumaczył Grzegorz Baran, KPP Baran & Pluta.

Jeżeli nie złożymy takiego oświadczenia, grozi nam kara. - W ustawie jest zapisana kara nawet do 720 stawek dziennych, a maksymalna stawka dzienna to ponad 22 tys. złotych - podkreślał Baran.

VAT od paliwa

Dodatkowo po zmianach przepisów, które mają wejść w życie 1 marca przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 100 proc. VAT-u od zakupionego paliwa do firmowego auta. - Warunek jest ten sam. Musimy używać auta wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą - mówił Baran.

Dodawał, że przedsiębiorcy powinni prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu: - Każde użycie pojazdu trzeba odnotować i podać ilość przebytych kilometrów, czy cel podróży.

Nowe przepisy

Rząd zajmuje się obecnie projektem zmian w VAT, na podstawie którego firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej (w ocenie skutków regulacji założono, że wejdą one w życie 1 marca 2014 r.).

MF chce, by - ze względu na niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian - możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Do tego czasu obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Wtedy bowiem wygasła zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane