• rozwiń
  • WIG20 2235.27 -0.60%
  • WIG30 2532.75 -0.64%
  • WIG 58839.23 -0.51%
  • sWIG80 11591.97 +0.01%
  • mWIG40 3763.38 -0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:22

Dostosuj

Jak nie dziś, to kiedy? Nieprędko

Jak nie dziś, to kiedy? Nieprędko
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Gronkiewicz-Waltz o wyznaczeniu kandydata na szefa NBP

Gdyby Bronisław Komorowski nie podjął decyzji teraz, na powołanie nowego szefa Narodowego Banku Polskiego czekalibyśmy kilka miesięcy. Tak uważa była szefowa banku centralnego i partyjna koleżanka marszałka Hanna Gronkiewicz-Waltz. Także p.o. szefa NBP Piotr Wiesiołek dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówi: - Decyzja w sprawie wyboru prezesa powinna zostać podjęta bez zbędnej zwłoki.

W czwartek p.o. prezydenta marszałek Bronisław Komorowski ogłosił, że Marek Belka - były premier i były minister finansów - zgodził się kandydować na szefa polskiego banku centralnego. Kandydat podoba się większości ekonomistów.

Opozycja, ale i koalicyjny PSL samej kandydatury w czwartek nie chcieli oceniać, natomiast wątpliwości wzbudził fakt, że marszałek wskazał kandydata bez konsultacji z klubami i przed wyborami prezydenckimi.

"To nie dwa tygodnie, a pół roku"

Odnosząc się do tych zarzutów, była prezes NBP mówiła w TVN CNBC Biznes: - Moim zdaniem nie warto czekać, bo to nie są dwa tygodnie, tylko pół roku.

I wyliczała: ewentualna druga tura wyborów byłaby 4 lipca, potem zaprzysiężenie prezydenta-elekta po około miesiącu, w sierpniu sejmowe wakacje, a Sejm kandydata musi zatwierdzić.

Czyli do wyboru nowego szefa NBP, według wyliczeń polityka PO, mogłoby dojść we wrześniu. - Czyli pół roku bez prezesa NBP - podsumowała Gronkiewicz-Waltz.

"Nie będę komentował"

Obecnie p.o. szefa banku centralnego jest Piotr Wiesiołek - wcześniej pierwszy zastępca prezesa Sławomira Skrzypka. Wiesiołek objął kierownictwo NBP po tragicznej śmierci Skrzypka w katastrofie pod Smoleńskiem.

Teraz, na pytanie gazety, czy Belka to dobry kandydat, odpowiada: - Nie będę komentował nazwisk osób, które są wymieniane jako kandydaci na fotel prezesa NBP.

Zaraz jednak dodaje: - Faktem jednak jest, że ze względu na to, że NBP jest najważniejszą instytucją w sieci bezpieczeństwa finansowego, decyzja w sprawie wyboru prezesa powinna zostać podjęta bez zbędnej zwłoki.

//kdj/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane