• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jak fiskus karze za spóźnienia

Jak fiskus karze za spóźnienia
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nie spóźnij się z rozliczeniem!

30 kwietnia o północy mija termin rozliczenia się z urzędem skarbowym. Co jednak, jeśli do tego czasu nie uda nam się tego zrobić? - Urząd może nałożyć na nas karę lub mandat - mówiła w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes Maria Kukawska z Accero Taxand.

Podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie urzędowi skarbowemu zeznania, naraża się na sankcje karne skarbowe. Takie zachowanie kwalifikowane jest jako wykroczenie skarbowe. Grozi za nie grzywna.

- Grzywna może być wymierzona w granicach od 1/10 do 20-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy minimalnym wynagrodzeniu na poziomie 1.126 zł  - jest to od 112,60 zł do 22.520 zł. W praktyce jednak sprawcy wykroczeń skarbowych są na ogół karani w trybie mandatowym. Grzywna nałożona w ten sposób nie może przekraczać podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - obecnie 2.252 zł. - mówiła Maria Kukawska.

Ekspert wskazała jednak na pewnego rodzaju furtkę w takich sytuacjach. - Taki "niepokorny" podatnik nie może wprawdzie negocjować, ale może złożyć tzw. czynny żal, czyli swojego rodzaju autodenuncjację. Wraz ze spóźnionym podatkiem składa oświadczenie, w którym przyznaje się, że dokonał rozliczenia zbyt późno - tłumaczyła. Zastrzegła jednak, że urząd ma prawo zakwestionować takie podanie.

Maria Kukawska odpowiadała też na pytania internautów i telewidzów. Większość z nich dotyczyła rozliczenia z pracy za granicą, pracy wakacyjnej oraz wszelkiego rodzaju ulg i odliczeń.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

mkg//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane