• rozwiń

Jak dotrzeć na uroczystości żałobne

Jak dotrzeć na uroczystości żałobne
Foto: TVN24 Foto: Dworce szykują się na oblężenie

Organizatorzy szacują, że Parę Prezydencką w weekend będzie chciało osobiście pożegnać półtora miliona ludzi. Spółki kolejowe zapewniają, że to one najsprawniej dowiozą żałobników na miejsce. W związku z tym przygotowują dodatkowe pociągi z całej Polski do Krakowa i Warszawy. Uruchamiane są też inne inicjatywy transportowe.

PONAD 100 DODATKOWYCH POCIĄGÓW - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

- Pociągi będą najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia na ceremonie pogrzebowe w Warszawie (17 kwietnia w sobotę o godzinie 12.00) i w Krakowie (18 kwietnia w niedzielę o godzinie 14.00). Podróż koleją z centrum Warszawy do centrum Krakowa w sobotę i w niedzielę zajmie dwie i pół godziny. Analogiczna podróż samochodem zabierze minimum sześć godzin. Z dworców kolejowych w Warszawie i w Krakowie, do których dojadą wszystkie pociągi, będzie można dostać się w czasie nie dłuższym 25 minut, na miejsce ceremonii - czytamy na stronie PKP Intercity, które razem z Przewozami Regionalnymi szykują dodatkowe pociągi na weekend.

Kolej dostosowana

Rzecznik Intercity Paweł Ney potwierdził już, że 17 i 18 kwietnia oprócz 123 rozkładowych połączeń spółka uruchomi 39 dodatkowych pociągów. Dodatkowe składy będą jeździć do Warszawy i Krakowa. Pociągi będą przyjeżdżały do tych miast rano, a wyjeżdżały po południu, żeby ułatwić podróżnym dotarcie na uroczystości pogrzebowe i powrót do domu.

Dodatkowe pociągi uruchomią też Przewozy Regionalne, choć ostateczna wersja weekendowego rozkładu spółki nie jest jeszcze znana. Na razie mówi się o 33 dodatkowych składach. Wiadomo na pewno, że dodatkowy pociąg wyjedzie w sobotę z Krakowa o godz. 6.25 i na dworzec Warszawa Centralna wjedzie o godz. 9.35. Drugi wyjedzie z Wrocławia o godz. 4.15, a na Centralnym będzie o 10.21. Oba pociągi będą miały po 600 miejsc siedzących. Trzeci będzie miał 875 miejsc; wyjedzie z Poznania o godz. 6.15, a do Warszawy przyjedzie o 10.01.

Przewozy Regionalne zorganizowały też z władzami Katowic pociąg specjalny, którym mieszkańcy tego miasta będą mogli za darmo dotrzeć na sobotnie uroczystości żałobne do stolicy. Wyjedzie on z Katowic o godzinie 7.00 rano, a z powrotem - z Warszawy do Katowic o godz. 20.00.

Spółka uruchomi w niedzielę dwa dodatkowe pociągi relacji Łódź Fabryczna - Kraków. Składy wyjadą z Łodzi około godz. 6 i 8. Powroty przewidziano na wczesny wieczór, po zakończeniu uroczystości pogrzebowych. Konkretne godziny spółka ma podać jak najszybciej. Pociągi będą jechać przez stację Łódź Widzew i Tomaszów Mazowiecki, a następnie zostaną skierowane na Centralną Magistralę Kolejową. W obowiązującym rozkładzie jazdy znajdują się także dwa regularne połączenia z Łodzi do Krakowa.

Pociągi łączące Warszawę i Kraków będą kursować średnio co 45 minut.

Wiele dodatkowych pociągów, głównie dla mieszkańców okolic Warszawy uruchomią też Koleje Mazowieckie.

Podczas weekendu przewoźnicy kolejowi będą honorować nawzajem swoje bilety, więc jeśli pasażer pomyli pociągi, nie będzie pobierana od niego dodatkowa opłata.

Wszystkie niezbędne informacje dla pasażerów m. in. o połączeniach i promocjach biletowych można uzyskać:

- pod numerem specjalnej całodobowej infolinii 19 757

- w punktach obsługi klienta przez przewoźników na dworcach kolejowych

- od oznakowanych wolontariuszy na dworcach

- na stronach internetowych: www.intercity.pl www.przewozyregionalne.pl

- Rozkład jazdy można sprawdzić również przez system SMS. Wystarczy wysłać SMS na numer 71 PKP (koszt SMS-a wynosi 1 zł netto) o treści: „nazwa miasta” do „nazwa miasta”

Rozkład jazdy cz.1

Rozkład jazdy cz.2

Rozkład jazdy cz.3

Rozkład jazdy cz.4

Dodarkowe pociągi Kolei Mazowieckich

Kup miejsce w sieci

Osoby, które będą chciały dotrzeć na uroczystości samochodem, nie będą musiały w niedzielę płacić za przejazd odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem, będzie darmowy w obu kierunkach. Opłaty w obu kierunkach nie będą pobierane w niedzielę 18 kwietnia od 8 rano do 22 wieczorem. Ma to umożliwić wszystkim chętnym sprawny dojazd na uroczystości pogrzebowe.

Inicjatywy transportowe pojawiły się już w internecie. Na serwisach aukcyjnych można kupić miejsca w samochodzie z różnych miejsc Polski do Warszawy i Krakowa. Właściciel auta za odpowiednią opłatą, będącą często wynikiem licytacji, zawiezie i odwiezie z uroczystości.

Czas-patriotów.pl

W internecie ruszyła też akcja społeczna związana z dojazdami na uroczystości pogrzebowe. Każdy, kto wybiera się na sobotnio-niedzielne uroczystości pogrzebowe do Warszawy lub Krakowa i ma wolne miejsca w samochodzie, może to zgłosić w specjalnym serwisie internetowym. Informacji można szukać pod adresem www.czas-patriotow.pl.

Na stronie można znaleźć zarówno informacje o płatnych środkach transportu, np. specjalnych pociągach, autokarach czy taksówkach, ale też ogłoszenia o wolnych miejscach w prywatnych samochodach. Każdy, kto dysponuje takim miejscem, może też zamieścić informację w tej sprawie.
- Jest to taki nasz osobisty hołd złożony prezydentom oraz wszystkim ofiarom sobotniej katastrofy (...). Nie chcielibyśmy, żeby pojawiły się sytuacje, kiedy ktoś chętny nie pojechał, podczas gdy dobrzy ludzie oferowali jeszcze wolne miejsca w samochodach - mówi pomysłodawca serwisu Jan Zujewicz.

Na lotniskach bez zmian

Zmian w harmonogramie nie planowały lotniska, zanim wulkaniczny pył znad Islandii nie sparaliżował ich pracy
- Mimo przygotowań portu lotniczego do obsługi delegacji przylatujących na pogrzeb Pary Prezydenckiej, krakowskie lotnisko funkcjonuje w normalnym trybie. Zgodnie z planem odbywają się zarówno operacje regularne, jak i potwierdzone czarterowe. O ewentualnych zmianach dotyczących sobotnich i niedzielnych przylotów i odlotów naszych pasażerów będziemy informować na bieżąco poprzez media oraz stronę internetową www.krakowairport.pl - głosił komunikat portu lotniczego w krakowskich Balicach. Zmian w rozkładzie lotów nie planuje też warszawskie Okęcie.

mkg/tr/

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane