• rozwiń

Jak dostać kredyt po czterdziestce

Jak dostać kredyt po czterdziestce
Foto: sxc.hu Foto: Jak dobrze policzyć, to kredyt się znajdzie

Kiedy się jest młodym, i najlepiej - bogatym - nie ma kłopotu z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Sprawa wygląda gorzej, gdy o pożyczkę starają się osoby 40- czy 50-letnie. Gorzej, co nie znaczy, że beznadziejnie.

Eksperci z Credit House Polska przeanalizowali kredytowe propozycje kredytów hipotecznych dostępnych także dla osób "starszych". Zagadnienie dotyczy dużej grupy potencjalnych kredytobiorców. – To najczęściej właściciele mieszkań, którzy myślą o zmianie mieszkania na większe lub przeprowadzce z mieszkania do domu - mówi Sylwester Kowalski z Credit House Polska – Doradcy Kredytowi.

- Niestety, po wizycie w bankach z reguły dowiadują się, że owszem, bank udziela kredytu na 30 czy nawet 50 lat, ale pod dodatkowym warunkiem: że kredytobiorca, w momencie kończenia spłaty kredytu nie będzie liczył więcej niż 65, góra 70 lat. Mogą zatem liczyć na kredyt spłacany przez 10, 15 góra 20 lat - tłumaczy ekspert.

Warunki zaporowe

Bank BZWBK : 381 000 zł - 30 lat

Deutsche Bank : 175 000 zł - 30 lat

Mbank: 213 000 - 30 lat

Santander Bank : 208 000 - 30 lat

kredyt

Krótszy termin oznacza jednak wyższe raty miesięczne - a to nie zawsze mieści się w możliwościach finansowych kredytobiorców "w wieku średnim". - Sprawdziliśmy oferty 14 banków pod kątem możliwej do uzyskania kwoty kredytu, zakładając, że dochód gospodarstwa domowego to około dwie średnie krajowe (6200 PLN brutto) i nie ma innych zobowiązań kredytowych – mówi Sylwester Kowalski.

W analizie założono, że chcemy uzyskać kredyt we frankach szwajcarskich na maksymalnie długi okres spłaty.

Czterdzieści lat minęło

40-latkowie mogą jeszcze liczyć we wszystkich bankach na kredyt z 30-letnim okresem spłaty - czytamy w raporcie Credit House Polska. W Eurobanku można jednak liczyć na kredyt z 35-letnim okresem spłaty, ponieważ bank pozwala na zaciąganie zobowiązań, które będziemy spłacać do 75. roku życia.

Pozostałe banki - mimo, iż niektóre udzielają kredytu nawet na 45 lat - nie zaproponują tego klientowi w tym wieku, bo ograniczają wiek kredytobiorcy 70 lat w chwili zakończenia spłaty. Wyjątkiem jest tu DomBank. Tam maksymalny wiek kredytobiorcy w chwili całkowitej spłaty nie może przekroczyć 80. roku życia.

Jednak udziela on kredytu najwyżej na 30 lat, choć pozwala na zwiększenie jego kwoty nawet o 20 procent po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

Gdzie osoby czterdziestoletnie mogą liczyć na najwyższy kredyt?

Analitycy wymieniają: GE Money Bank, Eurobank, Millenium oraz BZ WBK - w tym ostatnim, jeśli posiadają 10 procent wkładu własnego.

Po pięćdziesiątce...

EUROBANK:  232 000 zł – 25 lat

GE Money Bank: 310 000 zł – 25 lat

Mbank: 191 000 zł – 20 lat

Nordea Bank: 284 000zł – 20 lat

kredyty2

50-latkowie na najdłuższy okres spłaty mogą liczyć w DomBanku, gdzie wynosi on 30 lat. Najwięcej pożyczą 50-latkom GE Money Bank, DomBank oraz Millenium. Biorąc jednak pod uwagę najdłuższy okres kredytowania, najniższą ratę przy tej samej kwocie kredytu uzyskamy w DomBanku - wynika z analizy Credit House Polska.

A dla seniorów

60-latkowie w większości banków mogą liczyć na kredyt 10-letni. Wyjątek stanowią DomBank, w którym maksymalny okres kredytowania wynosi 20 lat, oraz Eurobank i GE Money Bank, z 15-letnim okresem kredytowania.

Banki te są również najhojniejsze, jeśli chodzi o maksymalne kwoty kredytów.

(Nie?)wesołe wnioski

Nikogo nie zaskoczy podsumowanie, iż im się jest młodszym, tym łatwiej, i na lepszych zasadach można otrzymać kredyt. Starsi kandydaci do roli kredytobiorcy nie stoją jednak na przegranej pozycji.

- Chcąc uzyskać kredyt nie powinniśmy się kierować informacjami z reklam banków.

BZWBK: 108 000 zł - 10 lat

Deutsche Bank: 90 000 zł - 10 lat

DomBank (Oddział GETIN BANKU): 250 000 zł - 20 lat

EUROBANK: 187 000 zł - 15 lat

kredyty3

Decydując się na kredyt musimy dokładnie sprawdzić, co banki mogą nam zaproponować, nie poprzestając na banku, w którym posiadamy rachunek osobisty od 20 lat, bo może się okazać, że jego oferta nie jest dla nas najlepsza.

Takie podejście może nas - całkiem niepotrzebnie - pozbawić możliwości urzeczywistnienia swoich marzeń o kupnie czy zmianie mieszkania - podsumowuje autor raportu Sylwester Kowalski .

sm/kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane