• rozwiń

Jak Chiny uratują USA

Jak Chiny uratują USA
Foto: EPA Foto: Chiny kupiły już amerykańskie obligacje za bilion co najmniej dolarów

USA nie będą miały problemów ze sfinansowaniem gigantycznego deficytu budżetowego i zaciąganiem nowych długów. Chiny nadal będą inwestować w amerykańskie papiery wartościowe - zapowiedzieli przedstawiciele chińskich władz.

Jak zakomunikowała wiceprezes chińskiego banku centralnego Hu Xiaolian, inwestowanie w rządowe papiery wartościowe w USA "stanowi ważny element ogólnej strategii inwestycyjnej Chin i praktyka ta będzie kontynuowana".

Hu wypowiadała się na konferencji prasowej w Pekinie, poświęconej przygotowaniom do chińskiego udziału w londyńskim kwietniowym szczycie G20 - dwudziestu państw rozwiniętych i gospodarek wschodzących.

Według zachodnich źródeł, Chiny zainwestowały w amerykańskie obligacje rządowe i inne papiery wartościowe w USA około połowy z 2 bln dolarów swoich rezerw dewizowych. Agencja Xinhua pisze natomiast w poniedziałek, iż zdaniem bankierów, aż dwie trzecie z 2 bilionów USD chińskich rezerw ulokowane jest w dolarach, głównie w amerykańskich papierach wartościowych.

W połowie marca premier Chin Wen Jiabao wyraził zaniepokojenie stanem chińskich inwestycji kapitałowych w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, iż Chiny są obecnie największym zagranicznym właścicielem amerykańskich obligacji rządowych.

- Udzieliliśmy Stanom Zjednoczonym kredytów na olbrzymie sumy i jest sprawą oczywistą, że obawiamy się o bezpieczeństwo naszych aktywów. Jeśli mam być szczery, jestem trochę zaniepokojony - powiedział.

- Chciałbym zaapelować do USA, by dotrzymały obietnic, pozostały wiarogodnym krajem oraz zapewniły bezpieczeństwo chińskich kapitałów - mówił Wen.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane