• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jak Bułgarzy robią unijne przekręty...

Jak Bułgarzy robią unijne przekręty...
Foto: TVN24 Foto: Bułgarscy urzędnicy wpisali nierealistycznie wygórowane ceny maszyn spożywczych

Kolejne malwersacje unijnych środków w Bułgarii. Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć (OLAF) odkrył masowe naruszenia zasad przy wydatkowaniu środków z programu SAPARD - poinformował dziennik "Sega".

W ciągu ostatnich trzech miesięcy spośród 71 projektów w przemyśle spożywczym, aż w 64 przypadkach urzędnicy bułgarscy uznali nierealistycznie wygórowane ceny maszyn na podstawie sfałszowanych dokumentów. Nie przeprowadzono też wymaganych przetargów na dostawy sprzętu, z udziałem co najmniej trzech uczestników.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że na podstawie sygnału od OLAF wstrzymano finansowanie z budżetu państwa projektów o wartości 39 mln lewów (19,5 mln euro).

Rząd raczej nie odzyska pieniędzy

Po zamrożeniu finansowania przez UE w lipcu 2008 r. rząd bułgarski zaczął finansować część projektów z nadwyżki budżetowej, licząc na odmrożenie środków unijnych. Obecnie MF obawia się, że środki unijne zostaną bezpowrotnie stracone.

CZYTAJ WIĘCEJ o lipcowej decyzji Komisji Europejskiej

Z listu, skierowanego 10 stycznia bieżącego roku przez OLAF do wicepremier Megleny Pługcziewej, odpowiadającej za wykorzystanie środków unijnych, wynika, że malwersacje wciąż trwają. W liście stwierdza się również, że OLAF przekazał bułgarskim władzom sądowym wszystkie informacje o swoich ustaleniach, licząc, że prokuratura krajowa przystąpi do własnego dochodzenia.

W ostatnich miesiącach wydano dwa wyroki skazujące za sprzeniewierzenie pieniędzy unijnych.

Bułgaria chce pieniędzy na gaz

Obecnie Bułgaria zwraca się do UE o finansowanie kilku dużych projektów w infrastrukturze energetycznej, co ma ją uniezależnić od rosyjskich dostaw gazu ziemnego. Kraj ten nalezy do najbardziej poszkodowanych wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu 12 dni temu. Według ministra gospodarki i energetyki Petyra Dymitrowa, Bułgaria projekty gazowe mają wartość ok. 900 mln euro.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane