• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak bezpiecznie przyjąć spadek? Pomaga Paweł Blajer

Jak bezpiecznie przyjąć spadek Odtwórz: Jak bezpiecznie przyjąć spadek
Foto: tvn24bis.pl | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Paweł Blajer przypomni, jak bezpiecznie przyjąć spadek | Video: Jak bezpiecznie przyjąć spadek

Jak bezpiecznie przyjąć spadek? Lepiej zrobić to z dobrodziejstwem inwentarza czy odmówić przyjęcia spadku? W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer omówił najlepsze rozwiązania i przypominał, czym grozi bezwarunkowe przyjęcie spadku, przed czym chroni przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i jakie są praktyczne skutki odmowy przyjęcia spadku?

Zasada w sprawie spadku jest dziś taka, że jeśli spadkobierca nie złoży w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o odrzuceniu spadku albo innej formy jego przyjęcia, to wraz z majątkiem przejmuje pełną, nieograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jest to tzw. przyjęcie spadku wprost.

Polacy nie składają oświadczeń

- Największym problemem i niestety tym, co się w praktyce najczęściej zdarza, jest to, że w wymaganym okresie nie składamy żadnego oświadczenia. Kończy się to przyjęciem spadku wprost - tłumaczy mec. Jakub Więckowicz, radca prawny.

Uniknąć ewentualnych długów można składając oświadczenie o przyjęciu spadku "z dobrodziejstwem inwentarza".

- Jeżeli złożymy oświadczenie o przejęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to wtedy sąd z urzędu powinien zarządzić przeprowadzenie spisu inwentarza. Przeprowadza go komornik. Jest to jedna z bezpieczniejszych dróg przyjęcia spadku, jeżeli nie mamy do końca pewności, co w tym spadku się znajduje - mówi Więckowicz.

Zapłacimy za komornika

Jednak jest to forma pociągająca za sobą dodatkowe koszty.

- To jest generalnie koszt, który będzie się wiązał z pracą komornika. Mówimy tutaj o 10 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę pracy przez komornika. Średnio komornik pracuje nad spisem 2-3 godziny - dodaje Więckowicz.

Oświadczenie o nabyciu spadku należy złożyć do sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

- Jeżeli składamy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, to od razu w tym wniosku możemy złożyć wniosek o przyjęciu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. To trzeba zrobić przed sądem osobiście. Natomiast możemy taki wniosek złożyć również u notariusza w swoim miejscu zamieszkania - mówi radca prawny.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian, który zakłada standardową procedurę dotyczącą przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Tzw. przyjęcie spadku wprost będzie wymagało oświadczenia.

Warto pamiętać, że polskie prawo nie przewiduje sytuacji, w której nikt nie dziedziczy spadku. Jeżeli odmówimy jego przyjęcia - np. wtedy kiedy w jego skład wchodzą tylko długi - to przechodzi on na dalszą rodzinę, np. nasze dziecko.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane