• rozwiń

Jak bezboleśnie sfinansować święta?

Zastanawiasz się jak sfinansować świąteczne zakupy? Szybki kredyt gotówkowy jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem. Pomyśl raczej o zakupie na raty. Korzystne jest także sięgnięcie po kartę kredytową - doradzają eksperci cytowani przez "Polskę".

Jak wynika z raportu przygotowanego przez dziennik "Polska", tegoroczna oferta bezprowizyjnych kredytów gotówkowych jest wyjątkowo uboga.

W tym roku tylko Eurobank, Kredyt Bank, MultiBank i Pekao SA oferują szybkie pożyczki bez prowizji dla klientów, którzy nie mają u nich rachunku oszczędnościowego. Na szybki kredyt z pomniejszoną nawet do zera prowizją i niższe oprocentowanie kredytu mogą liczyć tylko stali klienci - czytamy.

Atrakcyjne kredyty

"Polska" przygotowała ranking najkorzystniejszych kredytów świątecznych. W przypadku pożyczek rocznych najlepiej wypadł Kredyt Bank, który zaproponował najniższe raty zarówno dla swoich, jak i dla obcych klientów. W przypadku pożyczki w wysokości 2 tys. zł na rok miesięczna rata wyniesie w tym banku 175,35 zł.

To prawie o 20 zł mniej niż w BPH i Raiffeisenie, które wypadły najgorzej. Bardzo słabą ofertę ma też PKO BP - czytamy w raporcie.

Atrakcyjnie prezentują się natomiast oferty Banku Pekao SA i MultiBanku. Ten pierwszy, do końca roku oferuje kredyt gotówkowy z prowizją "zero procent" - oprocentowany na 16,5 proc. w pierwszym roku, a następnie na 17,5 proc. Z kolei MultiBank promuje kredyt z dodatkowym ubezpieczeniem, którego oprocentowanie wynosi niecałe 12 proc. Preferencyjne oprocentowanie oferuje też Eurobank, z tym, że tylko dla kredytów do 36 miesięcy na kwotę, która nie przekracza 6 tys. zł.

Nie daj wpuścić się w kanał

Na zaciągnięciu pożyczki gotówkowej, najlepiej wyjdą posiadacze rachunków w BZ WBK, Millennium, mBanku i MultiBanku. Dotyczy to zarówno kredytów krótkoterminowych na niższe kwoty, jak i tych na wyższe kwoty z dłuższym okresem spłaty.

Na przykład w banku Millennium rata 12-miesięcznego kredytu na 5 tys. zł wynosi 443 zł dla posiadacza rachunku, podczas gdy obcy klient zapłaci już ratę o ponad 20 zł wyższą. Podobnie jest w mBanku, gdzie ta różnica sięga już prawie 30 zł.

Eksperci cytowani przez "Polskę" radzą, by przy wyborze pożyczki gotówkowej nie kierować się reklamami, które najczęściej przedstawiają ofertę fragmentarycznie i nie uwzględniają związanych z nią kosztów.

Należy też rozważyć, czy comiesięczna rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem - uproszczone procedury udzielania pożyczek w bankach powodują bowiem, że często dostają je ludzie, których po prostu nie stać później na ich spłatę - pisze "Polska". By obniżyć wysokość raty, można wprawdzie wydłużyć okres kredytowania, ale wówczas wzrośnie wysokość odsetek.

Co się opłaca?

Analitycy sugerują korzystanie z kart kredytowych - To najkorzystniejsze rozwiązanie, pod warunkiem że jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym. Zwykle wynosi on ok. 50-60 dni w zależności od banku i rodzaju karty - tłumaczą.

Jeśli planuje zakup np. sprzętu elektronicznego, to warto rozważyć możliwość kupna na raty. Kredyty ratalne są tańsze od gotówkowych - przypominają eksperci i na koniec przypominają o kardynalnej zasadzie. - Zanim pomyślimy o zadłużaniu się, zastanów się, czy aby na pewno stać nas na kredyt.

eq ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane