• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Jak banki cenią sobie franki

Jak banki cenią sobie franki

Do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęły już pierwsze skargi klientów mBanku i MultiBanku, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich. Pożyczkobiorcy żalą się, że choć Szwajcarzy tną stopy procentowe, banki nie zmniejszają oprocentowania, a przez to raty spłat są bardzo wysokie - pisze dziennik.pl.

Gdy stopy procentowe w Szwajcarii rosły, bank regularnie podnosił oprocentowanie kredytów, aż wzrosło nawet dwukrotnie. Kiedy jednak Narodowy Bank Szwajcarski obniżył stopy - a dzieje się tak systematycznie od października - obniżki oprocentowania nie było.

Portale protestacyjne klientów mstop.pl i nabiciwmbank.pl odwiedziło w ciągu kilku godzin tysiące internautów. Klienci tych banków postanowili jednak zawalczyć jeszcze mocniej i w poniedziałek złożyli oficjalną skargę do KNF. Komisja najpierw zbierze dokumentację sprawy. Później wystąpi do banków o ustosunkowanie się do tych zarzutów. Wszystko zależy jednak od tego, co znajduje się w umowach kredytowych, które klienci podpisali świadomie.

Co na to nadzór bankowy?

- Prawo bankowe mówi o tym, że warunki powinny być określone. To nie znaczy, że musi być wzór w tej umowie. Sam klient powinien pilnować, żeby te warunki były jak najdokładniej określone, czy zaszły okoliczności, od momentu których bank może zmienić oprocentowanie - mówi Marta Chmielewska-Racławska z Komisji Nadzoru Finansowego.

W umowie musi też być zapis, że bank obniża oprocentowanie, gdy stopy w Szwajcarii maleją tak samo szybko, jak podnosi, gdy rosną. Klientom, którzy o to nie zadbali Marta Chmielewska radzi teraz negocjacje z bankiem.

W ostateczności: - Zawsze można próbować przenieść kredyt do innego banku - dodaje Chmielewska.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane