• rozwiń
  • WIG20 2090.71 -0.62%
  • WIG30 2391.40 -0.61%
  • WIG 55719.31 -0.59%
  • sWIG80 11531.36 -0.47%
  • mWIG40 3735.51 -0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:20

Dostosuj

Jaceniuk doradza Europie: Rosję powstrzymają tylko prawdziwe sankcje gospodarcze

Jaceniuk doradza Europie: Rosję powstrzymają tylko prawdziwe sankcje gospodarcze
Foto: PAP/EPA Foto: Jaceniuk: Rosja sprzedaje gaz i ropę głównie do krajów UE

Najlepszy sposób na powstrzymanie Rosji to nałożenie na nią prawdziwych sankcji gospodarczych - oświadczył w piątek premier Ukrainy Aresenij Jaceniuk. Jak dodał, UE powinna myśleć także o solidarnej polityce energetycznej.

- Mamy jasny sygnał ze strony krajów UE, że są gotowe wprowadzić sankcje gospodarcze. Najlepszy sposób na powstrzymanie Rosji to nałożenie na nią prawdziwych sankcji gospodarczych - powiedział ukraiński premier dziennikarzom w Brukseli, odnosząc się do decyzji UE, by przygotować kolejne sankcje wobec Rosji, które zostaną uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy.

Niezależność energetyczna

Jaceniuk zwrócił uwagę, że "Rosja sprzedaje gaz i ropę głównie do krajów UE". - Biorą za to euro czy dolary, kupują uzbrojenie i czołgi, dokonują inwazji na niepodległy kraj. Nie tak prowadzi się interesy - podkreślił.

Jak dodał, trzeba zastanowić się nad niezależnością energetyczną całej UE. - Unia musi mówić jednym wspólnym głosem na temat wspólnej polityki energetycznej - zaznaczył Jaceniuk. Jak powiedział, należy przede wszystkim dywersyfikować dostawy energii.

- Rosja narusza wszystkie umowy z Ukrainą dotyczące dostaw energii, m.in. podważając ceny za gaz. Rosja karze w ten sposób Ukrainę za jej europejski wybór - powiedział szef ukraińskiego rządu. - Nie można pozwolić, by Rosja używała dostaw energii jako nowej broni nuklearnej - dodał.

Umowa podpisana

UE i Ukraina podpisały w piątek, podczas drugiego dnia unijnego szczytu, polityczną część umowy stowarzyszeniowej. To symboliczny sygnał wsparcia dla sąsiada Unii w trudnym dla niego czasie.

Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią m.in. o wspólnych wartościach, dialogu, współpracy w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ale także o pomocy finansowej. Najobszerniejsze rozdziały i aneksy, odnoszące się do współpracy handlowej i gospodarczej oraz współpracy w sferze wymiaru sprawiedliwości między UE a Ukrainą, mają zostać podpisane dopiero po wyznaczonych na 25 maja wyborach prezydenckich w tym kraju i wyłonieniu nowego rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane