• rozwiń
  • WIG20 2188.48 -0.19%
  • WIG30 2490.15 -0.10%
  • WIG 58018.51 +0.07%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3805.80 +0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:22

Dostosuj

J.W. Construction ukarane za podejście do klienta

J.W. Construction ukarane za podejście do klienta
Foto: TVN24 Foto: UOKiKorzekł: J.W. Construction źle traktuje swych klientów - i zapłaci 1,7 mln zł kary

J.W. Construction zapłaci 1,7 mln złotych kary za łamanie praw konsumenta w umowach z nabywcami mieszkań - decydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zakwestionował m.in. odmawianie klientom prawa do odstąpienia od umowy w przypadku zmiany ceny.

UOKiK wydał komunikat dotyczący J.W Construction: "Postępowanie Urzędu wykazało, że deweloper stosuje we wzorcach umów (...) postanowienia niezgodne z prawem, wpisane na podstawie prawomocnych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do Rejestru klauzul niedozwolonych" - czytamy.

Urząd wszczął postępowanie administracyjne przeciwko J.W. Construction w lutym tego roku, na skutek licznych skarg klientów.

Zarząd spółki nie zgadza się z decyzją i już zapowiedział odwołanie.

Klient ma prawo odstąpić od umowy

UOKiK zakwestionował m.in. odmawianie klientom prawa do odstąpienia od umowy w przypadku zmiany ceny. Deweloper zastrzegał sobie możliwość podniesienia ostatecznego kosztu nieruchomości, argumentując korektę ceny zmianą stawek VAT lub cen materiałów budowlanych.

- Przedsiębiorca decydujący się na podwyżkę musi wskazać przyczyny i jej realny wpływ na zmianę kosztów - tłumaczą przedstawiciele UOKiK. - Dodatkowo spółka powinna w umowie zagwarantować kupującemu możliwość odstąpienia od niej w sytuacji, gdy nowe założenia okażą się przez niego nie do zaakceptowania - dodają.

Zgodnie z prawem, w przypadku zmiany istotnych warunków umowy, konsument może od niej odstąpić. - Dotyczy to również sytuacji, gdy zmianie ulegnie wielkość powierzchni lokalu. Konsekwencją jest bowiem konieczność uregulowania różnicy, która może stanowić zbyt dużą uciążliwość - przypominają urzędnicy.

Kontrowersyjne, zdaniem UOKiK, były też zapisy ograniczające odpowiedzialność przedsiębiorcy, m.in. przez zagwarantowanie sobie możliwości zmiany terminu oddania mieszkania. Spółka nie wyszczególniła wszystkich okoliczności, w jakich mogło to nastąpić.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane