• rozwiń

J&S może się odwołać od kary

J&S może się odwołać od kary
Foto: TVN24 Foto: Pawlak: kara dla J&S została utrzymana

Spółka J&S ma miesiąc na odwołanie się od decyzji nałożenia na nią 452 mln zł. Ale minister gospodarki Waldemar Pawlak jest spokojny - w piątek na konferencji przekonywał, że resort tym razem dochował staranności w wyliczeniu kary.

- Decyzja o nałożeniu na spółkę J&S Energy kary została utrzymana. Zmienione zostały te elementy postępowania, które zostały źle poprowadzone w pierwszej instancji. Chodzi m.in. o naliczenie kary na podstawie informacji dostępnych w internecie, a nie - jak być powinno - na podstawie faktur sprzedaży producenta - mówił wicepremier Waldemar Pawlak. J&S może odwoływac sie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Informację o tym, że wicepremier zdecydował o utrzymaniu kary dla firmy J&S Energy, którą nałożyła na nią Agencja Rezerw Materiałowych za to, że spółka nie dysponowała odpowiednimi zapasami paliw, jako pierwsza podała stacja TVN24. Waldemar Pawlak był gościem "Magazynu 24 godziny". (CZYTAJ WIĘCEJ)

- Przeprowadziliśmy postępowanie dowodowe. Kwota kary została obniżona o 10 mln zł ze względu na złe naliczenie jej poprzednio. Teraz zrobiliśmy to na podstawie faktur sprzedaży producenta, tak jak przewiduje ustawa - mówił Pawlak podczas piątkowej konferencji prasowej. Podkreślił, że spółce przysługuje możliwość odwołania się od tej decyzji. Zaznaczył, że gdyby nie poprawiono błędów, których dopuszczono się w pierwszej instancji, to decyzję łatwo byłoby podważyć.

Kara uchylona i utrzymana

Na początku kwietnia Agencja nałożyła na paliwową spółkę karę w wysokości 461,6 mln zł za to, że firma nie dopełniła obowiązku gromadzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw. Minister Pawlak obniżył karę do ok. 452 mln zł.

Nie jest to pierwsza próba ukarania spółki. W październiku ubiegłego roku ARM stwierdziła, że w końcu lipca J&S Energy nie miała wymaganych przez prawo zapasów. Prezes ARM Józef Aleszczyk nałożył wtedy na spółkę karę 462 milionów złotych. W grudniu Waldemar Pawlak uchylił decyzję prezesa. Jego zdaniem doszło do błędów proceduralnych polegających na tym, że kary nie nałożyła sama Agencja. W lutym tego roku ARM znowu wszczęła postępowanie w sprawie nałożenia kary na J&S.

mpj/iga

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane