• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

J&S atakuje poprzedni rząd

J&S atakuje poprzedni rząd
Foto: TVN24 Foto: J&S odpiera zarzuty

J&S Energy kontratakuje. Na piątkowej konferencji prasowej spółka broni się przed zarzutami o niewypełnieniu obowiązku tworzenia rezerw paliwowych, jednocześnie atakując poprzednią ekipę rządzącą i byłego ministra gospodarki Piotra Woźniaka.

Prezes J&S Energy Grzegorz Zambrzycki w mocnych słowach zarzucił prezesowi Agencji Rezerw Materiałowych, który nałożył karę na firmę, uleganie politycznym naciskom. - Do 15 października 2007 roku Agencja Rezerw Materiałowych dała nam czas na dostarczenie brakujących dokumentów. Jednak prezes Agencji powiedział, że bardzo mu przykro, ale ma bardzo duże naciski i musi nałożyć na nas karę w trybie pilnym - powiedział Zambrzycki.

Prezes J&S poinformował także, że jego spółka złożyła pliku dokumentów, który wyjaśniał przyczynę niedostarczenia dokumentów do Agencji i odpowiadał na zarzuty o niedopełnieniu obowiązku tworzenia rezerw paliwowych. - Pan prezes odpowiedział, że nie ważne co złożyliśmy. Jutro jest konferencja o 11 pt. „Jak to się robi w IV RP” i, że ma do tego czasu nałożyć karę. I tak się stało - relacjonował Zambrzycki.

Prezes ARM powiedział, że nie ważne co złożyliśmy. Jutro jest konferencja o 11 pt. „Jak to się robi w IV RP” i, że ma do tego czasu nałożyć karę. I tak się stało

Zambrzycki o ARM

J&S do 15 października był zobowiązany dostarczyć aneks do umowy na przerób i magazynowanie ropy z PKN Orlen. Wcześniej, jak podkreśla Zambrzycki, umowa była konsultowana z Agencją Rezerw Materiałowych. - Jednak po podpisaniu umowy z PKN Orlen, okazało się, że ARM każe nam umowę zmienić wskazując uchybienia. Powstaje pytanie. Dlaczego pozwolono nam podpisać tą umowę i dlaczego zakwestionowano ją po 6 miesiącach? - zastanawia się prezes J&S

Innym dokumentem, który miała dostarczyć spółka J&S było poświadczenie ze spółki PERN o przetłoczeniu ropy, które PERN powinien dostarczyć do ARM-u. Z informacji Zambrzyckiego wynika, że J&S przetoczył do PERN łączenie 150 tys. udokumentowanej ropy.

Potem wybory

- Dzień po wyborach i 5 dni po nałożeniu kary J&S wysyłał brakujące dokumenty. I wtedy ARM stwierdził, że aneks do umowy z PKN Orlen był niepotrzebny. Złożyliśmy odwołanie do ówczesnego ministra Piotra Woźniaka. Do 15 listopada, czyli do czasu końca urzędowania ministra nie wydano żadnej decyzji. Dlaczego minister zostawił tą sprawę następcy? - pytał Zambrzycki

Jak podkreślił, 14 grudnia ubiegłego roku nowy minister gospodarki Waldemar Pawlak wydał decyzję o zdjęciu kary. Miesiąc później decyzja ta uprawomocniła się. - Dano wszystkim 30 dni na zaskarżenie tej decyzji. Nikt tego nie zrobił - podkreślił Zambrzycki.

Karę za zbyt małe zapasy paliw, w wysokości 461 mln 696 tysięcy zł nałożyła na J&S Agencja Rezerw Materiałowych za rządów Jarosława Kaczyńskiego.

J&S chce komisji, posłowie nie

Ponadto przedstawiciele zarządu spółki J&S Energy zwrócili się z apelem do posłów w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby zająć się kulisami nałożenia kary. - Jesteśmy przekonani, że dowody wykażą, że mieliśmy paliwa - powiedział wiceprezes Mercuria Energy Group, do której należy J&S Energy, David Ensor.

Jednak zdaniem Andrzeja Czerwińskiego z PO, powołanie sejmowej komisji śledczej w tej sprawie jest przedwczesne. - Jeśli J&S Energy uważa, że doszło do naruszeń prawa, w tym do nacisków wysokich urzędników, powinno zwrócić się do prokuratury i sądów. Dopiero, gdy spraw tych nie da się wyjaśnić w normalnym trybie, wtedy rzeczywiście trzeba się zastanowić nad powołaniem komisji śledczej - powiedział

Podobnie uważa wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Maks Kraczkowski z PiS - W Polsce mamy system prawny i niezawisłe sądy - powiedział.

Na początku lutego poseł PiS Antoni Macierewicz nie wykluczył, że jego klub będzie domagał się powołania komisji śledczej sprawie kary dla J&S Energy.

mwr//mat, korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane