• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Islandzki kryzys wypłoszył... McDonalda

Islandzki kryzys wypłoszył... McDonalda
Foto: sxc.hu Foto: Na Islandii już tego nie spotkasz...

Czy można wyobrazić sobie cywilizowany, normalnie funkcjonujący kraj bez barów McDonald's? Choć można powiedzieć, że ogarnięta kryzysem Islandia nie funkcjonuje normalnie. W każdym razie Islandczycy będą musieli wkrótce obyć się bez Big Maca i mlecznych shake'ów - przynajmniej tych oryginalnych.

Jak zapowiada agencja AP, w przyszły weekend zamknięte zostaną wszystkie trzy McDonaldy na wyspie. Wszystkie zresztą zlokalizowane w stolicy kraju, Reykjaviku.

Wszystko musieli importować

Coraz mniejsze dochody w rezultacie upadku islandzkiej korony zmusiły właściciela licencji franchisingowej do wycofania się z rynku. Licencja zobowiązywała islandzkie McDonaldy do importowania wszystkich produktów potrzebnych do prowadzenia restauracji - od opakowań, po ser i mięso - z Niemiec.

W ciągu ostatniego roku z powodu spadku wartości korony i wysokich ceł importowych koszty prowadzenia działalności podwoiły się. Firma nie była w stanie dłużej podnosić cen i konkurować z innymi fastfoodami, wykorzystującymi lokalne produkty.

Najdroższy Big Mac świata

Big Mac w Reykjaviku podrożał do 650 koron (równowartość 5,29 dolara), jednak żeby przynosić dochody, musiałby zdrożeć o kolejnych 20 proc. do 780 koron (6,36 dolara). Sprawiłoby to, że islandzki hamburger zyskałby tytuł najdroższego Big Maca na świecie. Obecnie dzielą się nim Szwajcaria i Norwegia, gdzie według prowadzonego przez "Economist" indeksu Big Mac kosztuje 5,75 dol.

Największa na świecie sieć sprzedająca hamburgery pojawiła się w Islandii w 1993 roku, kiedy kraj rozwijał się bardzo szybko. Pierwszą osobą, która spróbowała wtedy Big Maca, był ówczesny premier David Oddsson. Został on później szefem islandzkiego Banku Centralnego.

Na początku tego roku Oddson został zmuszony do odejścia ze stanowiska z powodu powszechnego niezadowolenia ze sposobu, w jaki przeciwstawiał się kryzysowi finansowemu.

Dotychczasowy właściciel islandzkich McDonald'sów planuje otworzyć swoje restauracje pod nową marką i wykorzystując lokalne produkty.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy działająca obecnie w 119 krajach na sześciu kontynentach sieć wycofuje się z jakiegoś rynku. W 1996 roku zamknięto jedyną restauracje na Barbadosie. W 2002 roku firma wycofała się z siedmiu krajów, w tym Boliwii.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane