• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Islandia podnosi stopy, aby nie zatonąć

Islandia podnosi stopy, aby nie zatonąć
Foto: TVN24 Foto: Podczas kryzysu Islandia ucierpiała nabardziej spośród krajów europejskich

Islandzki bank centralny podniósł dziś główną stopę procentową o 6 punktów do 18 proc. Ta drastyczna podwyżka ma powstrzymać gwałtowną deprecjację islandzkiej korony, której notowania po tym, jak straciła ona wobec dolara 70 proc. swojej wartości, zostały zawieszone.

Islandia w dalszym ciągu walczy z kryzysem, który ogarnął kraj w ostatnich tygodniach. Tym razem bank centralny podniósł stopy proc. aż o 6 pkt proc. Decyzja banku może zaskakiwać, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt obniżki stóp o 3,5 pkt proc., do jakiej doszło na wyspie dwa tygodnie temu.

Za podwyżką stóp przemawia w dodatku szalejąca inflacja, która w październiku osiągnęła 15,9 proc.

Potrzeba więcej pieniędzy

Rząd islandzki zgłosił zapotrzebowanie na pożyczki w wysokości 4 mld dolarów, oprócz 2-mld pożyczki, którą otrzymał już od MFW.

Islandia zwróciła się o pomoc do amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC) - poinformował we wtorek premier Islandii Geir Haarde. Haarde podał, że bank centralny Islandii wysłał w tej sprawie zapytania do Fed i EBC 24 października.

W poniedziałek premier poinformował, że nadal nie ma porozumienia w sprawie udzielenia Islandii kredytu przez Rosję. Dodał, że liczy na pomoc państw nordyckich. Haarde ocenił, że gospodarka Islandii z powodu kryzysu finansowego cofnęła się w rozwoju o 4-5 lat.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane